Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki konkretnie sposób powstaje asfalt wylewany na drogi, po których jeździmy się co dnia? Najprawdopodobniej nie, bowiem zazwyczaj zupełnie nie zwracamy najmniejszej uwagi na tego typu kwestie, a tymczasem okazało się, że proces produkowania asfaltu jest ogromnie zaawansowany technicznie, a jednocześnie bardzo ciekawy.

Jak urządzić romantyczne wnętrze?

Autor: Empik
Źródło: Empik
Z tego właśnie powodu zaprosimy Cię dzisiaj na opowieść o jego powstaniu!
Destylacja ropy
Asfalt to jeden z materiałów otrzymywanych z destylacji ropy naftowej. Wielopoziomowa destylacja ropy trwa naprawdę długo, lecz pozwala na wyodrębnienie wielu różnych składników, w tym na przykład frakcje ciężkie, z których finalnie produkuje się akurat asfalt. Frakcje ciężkie następnie zamieniane są w pozostałość próżniową. Jeśli powstanie dobry produkt, ma on zwykle konsystencję bardzo gęstej, niemal przechodzącej w stały stan skupienia cieczy. Ta ciecz później jest utwardzona przy wykorzystywaniu powietrza o wysokiej temperaturze. Taka masa jest właściwie czystym asfaltem, który jednakże niewątpliwie nie jest jeszcze tym, co konkretnie znajduje się na drogach.
Wylewanie asfaltu

Asfalt znajdujący się na drogach zwykle jest mieszanką czystego asfaltu, a także kruszywa oraz specjalnego wypełniacza.

Gdy będziesz potrzebować pokrewnych danych na temat podnoszony w powyższym wpisie, to wejdź tu sonel – na pewno te materiały też Cię zaintrygują!

W masie trafiającej na drodze zazwyczaj znajduje się ledwie kilka procent czystego asfaltu – niemożliwe z pewnością jest wylanie go na jezdnię w czystej postaci, gdyż mimo ogrzania gorącym powietrzem asfalt wciąż zachowuje swą półpłynną konsystencję.

Jeśli asfalt ma być położony perfekcyjnie, wówczas należy zaplanować konkretnie cały proces – dla przykładu na konkretnym odcinku drogi walce zupełnie nie powinny się zatrzymać.
Jak wytwarzany jest asfalt? Sprawdź, jak dokładnie powstają jezdnie, po których poruszamy się co dnia!
Tagi: