Każdy wie pewnie co nieco o ISO. Ale czy wiemy dokładnie, jakie atesty muszą mieć koncerny związane z przemysłem ciężkim?
Możliwe wydaje się, że osoby niezainteresowane nie będą zdawały sobie sprawy z tego, czym jest EN 1090.

mechanik

Autor: Vincent Sp. z o.o.
Źródło: http://www.vincent.pl/
en 1090

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

To norma, która wymagana jest u wszystkich producentów elementów stalowych czy aluminiowych, którzy oferują swe artykuły na terenie Unii Europejskiej. Weszła w życie ona od 2014 roku. Zatem dotyczy także naszych polskich producentów. Wdrażanie tej normy nie bywa proste, dlatego powinniśmy zgłosić się w tym celu do fachowców. Norma ma poświadczać jakość wykonania, ale też zgodność procesu produkcji z określonymi normami. Firma, która zajmie się dla nas pozyskiwaniem takiego atestu, stworzy procedury systemowe i wspierające. Przeprowadzi także szkolenia naszych pracowników. Oprócz tego stworzy księgę jakości oraz przeprowadzi audyt. Po uzyskaniu normy CE będzie jeszcze przez jakiś okres (do roku) służyć nam zawsze pomocą w ramach umowy. Istotne jest, aby otrzymanie takiej normy nie wymagało od firmy zakupu nowych maszyn lub przyjęcia następnych osób do pracy. Wszystko musi być przeprowadzone szybko i sprawnie. Dzięki wdrożeniu wymagań normy będziemy mogli bez problemów oferować swoje produkty na Zachodzie.

Dla zdecydowanej większości przedsiębiorców to ważne, gdyż 70% naszego krajowego eksportu to właśnie kraje Wspólnoty Europejskiej. Nie możemy pozwolić sobie na stratę tak potężnego rynku konsumentów.
Większość firm w dzisiejszym świecie potrzebuje atestowanych produktów — także te związane ze spawalnictwem
Tagi: