Jeszcze do niedawna drukowanie 3D było niemożliwe albo przynajmniej mało prawdopodobne. Obecnie jednak tego typu technika jest coraz bardziej popularna. Specjaliści twierdzą nawet, że już za kilka lat druki 3D będą tak zwyczajne jak choćby ekspres do kawy.

Ostatnie lata pokazały, że wszystko jest możliwe. Wydruki 3D (kliknij wydruki 3d) stały się rzeczywiste i od razu wkradły się w mnóstwo dziedzin naszego życia. Sięga się po nie chociażby w medycynie, przemyśle, branży motoryzacyjnej, jak również przy tworzeniu gadżetów czy innych rzeczy, jakich używamy codziennie. Początkowo technikę drukowania 3D wyobrażano sobie tak: włączamy urządzenie i powstaje pożądany przez nas przedmiot. Jednak to nie jest ciągle realne, mimo dużego postępu technologicznego. Jednakże wydruki 3D naprawdę zmieniły świat. Potrzeba jedynie stworzyć projekt na komputerze oraz wysłać go do drukarki, a ta zbuduje go z konkretnych materiałów, przykładowo plastiku albo metalu. Wytwory te nie są płaskie, tak jak wydruk ze zwykłej drukarki – urządzenia (zobacz wciągarka łańcuchowa w asortymencie przedsiębiorstwa Cleo) 3D dają nam modele przestrzenne o przeróżnych kształtach.

druk

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Z pewnością frapuje cię, jak to w ogóle jest prawdopodobne? Drukowanie w technologii 3D polega na tym, że tworzą się i potem nakładają na siebie kolejne powłoki konkretnego materiału. Dzieje się to na stole maszyny.

Jeśli ten tekst jest według Ciebie wartościowy to sprawdź serwis kurtyny przemysłowe, w którym są tego typu informacje. One z pewnością będą dla Ciebie przydatne.

W momencie, gdy dana warstwa zostanie wydrukowana, zaczyna się nakładanie następnej, aż do stworzenia pożądanego przedmiotu. Takie projekty przygotowuje się w dedykowanym graficznym programie. Stworzone w nim pliki eksportuje się do formatu STL, a więc nadającym się dla odczytania przez maszynę 3D. Podsumowując: rysujemy projekt w odpowiednim programie, importujemy do określonego formatu, włączamy program, który obsługuje maszynę oraz przesyłamy do druku Potem czekamy już wyłącznie na efekt końcowy, a więc wydruki 3D.

Drukowanie w technologii 3D to rzeczywista zmiana. Umożliwia wyprodukowanie prototypów maszyn oraz elementów, jak i implantów wymaganych do wykonania zabiegów. Należy pamiętać, że drukowanie 3D to ogólna nazwa, stosowana do opisywania wszystkich technologii pod nazwą Rapid Prototyping.

Druk 3D – rzeczywista innowacja w technikach druku
Tagi: