Odlewnictwo jest technologią opierającą się na wytwarzaniu odlewów w zróżnicowanych postaciach z wykorzystaniem specjalnych form.

Produkty takie w większości przypadków produkowane są ze stopów metalu do których zalicza się na przykład żeliwo. Czasami również korzysta się z odmiennych tworzyw takich jak wosk.

Odlewy stosowane są zazwyczaj w przemyśle jako części do rozmaitych urządzeń. Mają też inne zastosowania – w ten sposób produkowane są na przykład niektóre zabawki jak na przykład ołowiane żołnierzyki. Istnieją też odlewnie artystyczne, w których działają osoby będące wykwalifikowanymi pracownikami, a przy tym posiadającymi uzdolnienia w kierunku artystycznym. Wytwarzają one towary o rozmaitym wykorzystaniu, jednak w każdym przypadku na wyższym poziomie estetycznym.

Towary

Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

Zakłady produkujące odlewy (zalecamy tą stronę) artystyczne specjalizują się w wykonywaniu zarówno towarów użytkowych jak i posiadających jedynie funkcję dekoracyjną. Do produktów praktycznych należą między innymi różnorodne znaki i napisy. W odlewni artystycznej można uzyskać przykładowo gustownie wykonaną tabliczkę z numerem mieszkania odlaną z brązu. Odlewnie takie najczęściej dysponują przykładowymi wzorami liter i cyfr, często w dużym wyborze. Zazwyczaj jednak firmy takie wytwarzają towary o charakterze ozdobnym. Są to na przykład elementy ozdobne do nagrobków, jak na przykład rzeźby czy płaskorzeźby. W odlewniach również wytwarza się wiele elementów do kościoła, na przykład brązowe krzyże. Produkowane są również różnego rodzaju figury na zamówienie. Brąz jest najchętniej stosowanym stopem jeżeli chodzi o odlewy (informacje) artystyczne.

Odlewnie w Polsce

Przeglądając informacje zamieszczone w Internecie można zauważyć, że przedsiębiorstwa takie mają niezwykle szeroką ofertę. Przykładowa odlewnia artystyczna z Opola trudni się produkcją rozmaitych produktów funkcjonalnych. Przede wszystkim jednak przyjmuje zamówienia z bardzo wielu miejsc całej Polski na figury i pomniki z brązu. Bardzo wiele znanych i rozpoznawalnych pomników jest wykonana właśnie przez to przedsiębiorstwo. Odlewnia zajmuje się produkowaniem brązowych figurów również na zamówienie klientów zagranicznych.

Odlewnia artystyczna
Tagi: