Słowo ekologia jest dzisiaj wymieniane w przeróżnych kontekstach. Tak samo poważnie brzmi ono podczas globalnych spotkań, jak i w trakcie szkolnych apeli czy chociażby rozmów w gronie znajomych.

Mieszkańcy Ziemi czują się zobowiązani do tego, by troszczyć się o planetę, bo inaczej ludziom będzie grozić zagłada. W taką akcję włącza się tak zwykły Kowalski, segregujący śmieci (zobacz tonsmeier nowa sól) i kupujący ledowe żarówki, jak i ekolog protestujący przeciwko budowie obwodnicy lub kopalni odkrywkowej.

image - przemysł

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com

Słuchając bieżących wiadomości z kraju lub ze świata możemy szybko dojść do przekonania, że otwieranie nowych kopalni całkiem mija się z celem. Dodatkowo węgiel, drewno i gaz nie są już teraz jedynymi źródłami energii, bo coraz chętniej korzysta się z innych, czyli ekologicznych rozwiązań. Mieszkańcy domów jednorodzinnych zamawiają pompy ciepła lub kolektory słoneczne, a i wielkie fabryki są bez przerwy obligowane do przestrzegania coraz bardziej rygorystycznych przepisów. I jeżeli w Miejskiej Górce ma niebawem powstać kopalnia odkrywkowa, to rzecz jasna zarówno ekolodzy, jak i tamtejsi mieszkańcy muszą ostro się sprzeciwiać.

Niszczenie natury na pewno nie jest chlubną kartą w dziejach naszej cywilizacji. W te mało szlachetne poczynania wpisuje się także budowa kopalni odkrywkowej. Odkrywka całkowicie zmienia krajobraz, co jest jednoznaczne ze zniszczeniem lasów oraz zagładą zwierząt. Jeśli w przyszłości miejscowość miałaby stawiać na rozwój turystyki, to ten pomysł byłby w zasadzie już nierealny.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł to kliknij w odnośnik tutaj (https://www.polnet.pl/pl/silosy/realizacje?page=1), który przeniesie Cię do strony, gdzie poznasz fascynujące informacje na ten wątek.

Ziemia zupełnie zdewastowana przez urządzenia górnicze musiałaby być poddana rewitalizacja na wielką skalę. Można zatem z całym przekonaniem rzec, że Miejska Górka nie byłaby miejscowością, gdzie z chęcią ściągałyby tłumy wczasowiczów spragnionych zasłużonego odpoczynku.

O tym, że ledwie jedna kopalnia odkrywkowa może zniszczyć faunę czy florę wie chyba każdy dwunastolatek. Natomiast badacze dorzucają również i inne argumenty, które powinny przekonać wszystkich nieprzekonanych.

A mianowicie, odkrywka w znacznym stopniu narusza miejscowy ekosystem, a to dla przykładu sprawia, że wysychają wody gruntowe, co w konsekwencji nie jest korzystne ani dla człowieka, ani też dla natury. Poza tym okolicznym mieszkańcom z pewnością da się we znaki okropny hałas dobiegający z wyrobiska czy kurz, który później osiądzie na meblach i innych sprzętach zgromadzonych w domach.

Budowa, jak również eksploatacja kopalni odkrywkowej wiąże się nie tylko ze zniszczeniem krajobrazu konkretnej miejscowości
Tagi: