Po przepracowanych wielu latach, każdy chce pójść na wymarzoną emeryturę. Będzie mógł wtedy rozpocząć podróżować, czy też poświęcać czas któremuś swojemu zamiłowaniu. Może to być przykładowo wędkarstwo czy też rozgrywki w tenisa.

Drukarnie cyfrowe

Źródło: cats-solutions.co.uk
W czasie pracy nigdy nie miał na to czasu, a na wyśnionej emeryturze w końcu będzie go posiadał wystarczająco wiele.
składkiemerytalne

Autor: Doug Belshaw
Źródło: http://www.flickr.com

W każdym miesiącu wszyscy koniecznie możemy oszczędzić na emeryturę. Czy chcemy, czy też nie, z naszej wypłaty brutto odprowadza się na ten cel 19,52%. Okazuje się to 1/5 każdej wypłaty. Zarabiając średnią krajową odkłada się na emeryturę ok. 730zł miesięcznie. Te pieniądze nie należą jednak do nas. Nie mamy do nich dostępu. Niemalże w całości zasilają budżet kraju oraz finansują bieżące emerytury. Składkiemerytalne to zaledwie jedna część pakietu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, które uiszczamy co miesiąc.

Ten bardzo unikalny serwis (http://www.rankingkont.pl/ranking-kont-osobistych/) przedstawia analogiczną kwestię, co tekst, który teraz czytasz. Jeśli Cię on ciekawi, kliknij tutaj!

Suma zobowiązań wynosi ok. 33-36% należącej do nas pensji. Składka emerytalna jest dzielona na 3 nierówne części. Największa z nich stanowczo dociera na nasze konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dużo niższa zasila nasz rachunek w OFE, a pozostałość dociera do tzw. Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Na należące do nas konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych trafia 16-22% naszych dochodów brutto. Są one ewidencjonowane na indywidualnych kontach. Jest to nic innego niż typowy zapis księgowy. Należące do nas aktualne składkiemerytalne nie są oszczędzane czy inwestowane, ale na bieżąco wydawane na opłacanie świadczeń pobieranych przez teraźniejszych emerytów. Na nasze osobiste konto w wybranym OFE trafia 23% naszej pensji brutto. Do swych pieniędzy z OFE także nie mamy dostępu aż do uzyskania wieku emerytalnego.

Odmienność jednak opiera się na tym, że są one istotnie lokowane w różnego rodzaju inwestycje na rynku kapitałowym. Nie finansują bezpośrednio bieżących emerytur. Faktycznie docierają do obiegu oraz pomnażają należące do nas składki.
Jak duża jest wielkość opłaty na ubezpieczenie emerytalne pracownika?
Tagi: