Leasing to popularna forma finansowania działalności firmy. Przy uwzględnieniu corocznej dynamiki widać dokładnie że należy do tych obszarów inwestycyjnych, które rozwijają się intensywnie.
Najkrócej rzecz ujmując, leasing to umowa między stroną udostępniajacą przedmiot (inaczej leasingodawca) i stroną która korzysta z tego świadcznenia (leasingobiorca) na określony czas w zamian za ustalone prawnie ratalne opłaty.

długopis promocyjny

Autor: Joe Haupt
Źródło: http://www.flickr.com
Wykorzystanie leasingu regulowane jest przez Kodeks Cywilny. Moda leasingu wynika z faktu, że jest często wybieraną alternatywą dla kredytów. W związku z tym nie unikniemy zestawień tych metod finansowania firmy.
kredyt

Autor: John Menard
Źródło: http://www.flickr.com
Występują bowiem sytuacje, w których kredyt jest bardziej korzystnym wyjściem niż leasing i odwrotnie.

Ten odnośnik do wpisu (https://link2europe.pl/praca-w-wellen/) przedstawi Ci interesujące informacje na omawiany temat, które będą niezwykle wciągające oraz szczegółowo omówią ten wątek.

Bardziej specjalistyczne analizy są zwykle stosowane przy optymalizacji podatkowej oraz w celu pozyskania pożądanych parametrów w sprawozdaniu finansowym. Leasing kierowany jest w stronę małych podmiotów rynkowych i wchodzącym na rynek firmom. Raczkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na sporą przychylność firm leasingowych niż podmiotów bankowych i kredytodawców. Przedmiotami umów najczęściej są w leasingu środki trwałe: maszyny fabryczne, samochody, sprzęt biurowy, naczepy.

Istnieje kilka form leasingu, do najczęściej preferowanych należą leasing kapITałowy (również finansowy) oraz operacyjny. Pierwszy zawiera się na czas nieograniczony, faktycznie najczęściej wybieranym okresem jest 6 miesięcy do 60 mesięcy. Leasing finansowy wybierany jest dla przedmiotów zwolnionych z podatku VAT.
Drugi jest leasing operacyjny – kusi potencjalnych najemców możliwością odliczenia czynszu inicjalnego oraz tych rat, które zostały jeszcze do spłacenia, a które wpiszemy w rubrykę kosztów uzyskania przychodu. Tenże warunek przyczynia się do częstego wybierania leasingu operacyjnego. Jednocześnie felerem tej formy ratalnej dzierżawy jest niemożliwość zaliczenia rzeczy jako części aktywów przedsiębiorstwa.

Powód jest prawny i jasny – tenże przedmiot ma swojego właściciela i nie jest nim leasingobiorca.
Do mocnych argumentów za leasingiem należą też mniejsza biurokracja (w porównaniu do kredytów), sama procedura akceptacji, a również możliwość przeniesienia praw i obowiązków spłacania na inne osoby.
Dofinansowanie przedsiębiorstwa przez leasing – co lepiej wiedzieć o tej metodzie
Tagi: