Za rozliczenie z urzędem skarbowym weź się od razu. Chociaż masz na to jeszcze wiele czasu, albowiem zeznanie powinieneś złożyć do 2 maja 2017 roku, jednakże nie oczekuj na ostatni dzwonek (zwłaszcza, kiedy można dostać zwrot podatku).
Wskazane jest przedtem szczegółowo sprawdzić: co, na której podstawie i w ramach którego limITu masz prawo potrącić w PIT za rok 2016, bowiem dzięki temu możesz zaoszczędzić.

Unikniesz także pośpiechu i zdenerwowania, a to może być powodem kosztownych omyłek. Wyjaśniamy, w jaki sposób wypełnić PIT-37 – kroczek po kroczku. Przy wypełnianiu deklaracji rocznej niezbędny jest PIT-11, jaki powinieneś otrzymać od swego chlebodawcy (lub zleceniodawcy). Kiedy w przeciągu roku wykonywałeś pracę w paru miejscach, musisz skompletować dokumenty od wszelkich pracodawców. Zawierają one dane tyczące się przychodów, kosztów ich uzyskania jak też pobranych w przeciągu roku przedpłat oraz składek.
firma - fotografia

Autor: Agencia de Noticias ANDES
Źródło: http://www.flickr.com
wykres

Autor: eGospodarka.pl
Źródło: eGospodarka.pl

Począwszy od stycznia 2015 wiążą nowe wzory formularzy podatkowych , PIT-36, , PIT-39 a także załączników PIT-D oraz PIT-O. PIT 37 wypełniasz, jeśli otrzymywałeś przykładowo uposażenia z tytułu umowy o pracę. Zacznij od zgromadzenia informacji o swoich dochodach oraz pobranych przedpłatach. Jeśli jesteś pracobiorcą etatowym, wykonywałeś pracę na umowę zlecenie albo o dzieło, powinieneś otrzymać od pracodawców blankiet PIT-11. Na górze formularza wpisujesz własny numer PESEL ewentualnie NIP.

W sytuacji, gdy musisz przestudiować tę problematykę też od innej strony, zobacz więcej w tym tekście (http://teamsport.krakow.pl/), gdyż on również ją przedstawia.

PESEL jest dla osób, które nie prowadzą firmy jak też nie są objęte podatkiem VAT.

NIP będzie dla drugich osób – na przykład płatników podatków, składek na ZUS. W pozycji numer 5 wpisz rok 20156. Selekcjonujesz metodę opodatkowania zaznaczając w poz. 6 odpowiedni kwadrat.
W jaki sposób rozliczyć PIT krok po kroku?
Tagi: