Stal jest jednym z najważniejszych obecnie materiałów konstrukcyjnych używanych przez człowieka, można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że bez stali nasza cywilizacja nie wyglądałaby tak jak aktualnie wygląda.

firma

Autor: Presidencia de la República Mexicana
Źródło: http://www.flickr.com
Od czasu kiedy w prymitywny sposób zaczęto wyrabiać pierwsze stalowe rzeczy pojawiło się tysiące rodzajów stali, które się różnią zastosowaniem i parametrami. A wszystko to dzięki zastosowaniu odpowiednich dodatków i rozmaitych procesów w czasie wytapiania. Stal (sprzedaż wyrobów hutniczych aner stal) to stop żelaza i węgla, ale zależnie od potrzeb można do niej dodać różne inne metale, które znacząco mogą zmienić jej charakter. Dzięki takim dodatkom można powiększyć wytrzymałość, zapewnić ochronę przed rdzewieniem czy odporność na wysoki zakres temperatur temperatury i działanie kwasów. Obecnie w sprzedaży jest obecnych bardzo dużo różnych odmian stali, którą projektanci wykorzystywać mogą do różnych zastosowań.
domy wielorodzinne

Autor: Rafin Developer.
Źródło: Rafin Developer.

W pewnych okolicznościach potrzebne są wyśrubowane parametry, a takie właśnie posiadają najróżniejsze stale specjalne, przykładowo takie jak 13crmo. Jest to szlachetna stal – http://aner.com.pl/ – konstrukcyjna, wykorzystywana głównie do produkcji kotłów i innych części mających pracować w wysokiej temperaturze. Może ona pracować w temperaturze do 550 stopni, jest równocześnie łatwa do obróbki i spawania.

Kolejnym często używanym rodzajem stali w przemysłowych zastosowaniach jest 16mo3, która jest odporna na korozję, a dodatkowo dobrze znosi działanie wysokich temperatur. Stal ta jest przede wszystkim wykorzystywana przy produkcji najróżniejszych zbiorników i kotłów.
Czemu stal jest tak ważnym materiałem dla naszej cywilizacji, krótki opis kilku jej rodzajów.
Tagi: