Praktycznie w dowolnej gałęzi przemysłu istnieje podział na wszelakie gromady. Dla przykładu przyjmijmy hutnictwo. Tak w motoryzacji pojawiają się różne typy gumy używanej do produkowania opon, tak istnieją różne rodzaje stali z przeznaczeniem do różnorodnych zastosowań.

rozwiązania

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Ponadto jedna z hipotez związanych z jedną z prawdopodobnych przyczyn tragedii Titanica mówi o użyciu stali o niewystarczającej jakości.
Do wyrobu kotłów stosuje się spawalną stal konstrukcyjną 16mo3. Z baczności na swoje końcowe zastosowanie akurat jest to oczywiście stal żarowytrzymała. Używa się jej do wyrobu wymienionych kotłów oraz przykładowo osprzętu w budowie turbin parowych, odpowiedzialnych części maszyn, nakrętek, śrubek, wałów wirnikowych i również używana jest do konstrukcji sprzętów ciśnieniowych. Stal – aner.com.pl/ 16mo3 wykorzystywana do produkowania rur do montażu c.o. Warto zaznaczyć również, że 16mo3 przy normalnych grubościach ścian spawa się bez bardziej rozbudowanego kłopotu. Przy normalnych uwarunkowaniach pracy nie wymaga dodatkowego podgrzewania.
16mo3

Autor: Leo Hidalgo
Źródło: http://www.flickr.com
Innym rodzajem stali do pracy w podwyższonych temperaturach jest stal (polecamy nakrętki nierdzewne) o symbolu 13hmf. Jest to stal chromowo-wanadowo-molibdenowa. Stal 13hmf stosowana jest do konstrukcji rur kotłowych, przewodowych do pary, elementów turbin parowych i pracujących w temperaturach ścianki 500oC do 560oC kotłów parowych. Rodzaj 13hmf można spawać elektrodami otulonymi, w osłonie gazu ochronnego albo lukiem krytym. Stal w gatunku 13hmf (albo jej odpowiednik 14MoV63) moglibyśmy przekazać jako przykładowo rury bezszwowe o grubych ścianach.

Widzimy, iż każdy rodzaj stali posiada swoje wykorzystanie w gospodarce. I kto pojmie. Może gdyby przy budowie Titanica została wykorzystana inna stal, być może nie doszłoby do katastrofy.
Stal o których symbolach stosuje się do zastosowań wykorzystywanych w znacznych temperaturach?
Tagi: