Jakiego typu preparaty służą do kreowania narzędzi lub form? Najlepsze są do tego żywice oraz żelkoty. Co najlepiej o nich wiedzieć, gdzie są używane?

rzut - hotel

Autor: Paul Asman and Jill Lenoble
Źródło: http://www.flickr.com

Żelkoty epoksydowe (zobacz więcej – żelkoty epoksydowe) są najbardziej odpowiednie do osiągnięcia różnorodnych właściwości powierzchni wytwarzanych modeli, form oraz narzędzi. Dostępne są żelkoty wytrzymałe na chemię, ścieranie, istnieją także żelkoty elastyczne, twarde oraz odporne na dość znaczne temperatury. Wzmocnienie powierzchni żelkotu możemy tworzyć z różnych materiałów, lecz jest to zależne od innych wymagań, które są stawiane określonemu narzędziu (zobacz pilana piły). Jesteśmy w stanie je tworzyć z lekkiego kompozytu metodą laminowania z użyciem żywic i tkanin. Można też wykorzystać specjalistyczne pasty do laminowania.
Wzmocnienie też przeprowadza się przy pomocy metod wypełniania z użyciem lekkich i cięższych mieszanek żywic ze specjalnymi wypełniaczami. Żywice odlewnicze najczęściej wykorzystuje się do stworzenia modeli, form i narzędzi techniką pełnego odlewania. Taki proces polega na zalaniu wcześniej zrobionej skrzynki z modelem, która powinna charakteryzować się niską lepkością. Powinna mieć minimalny skurcz dla zapewnienia prawidłowych rozmiarów odlewów.
Ta kompozycja ponadto powinna być tak wybrana, aby posiadała odpowiednio specyficzne właściwości dla konkretnego zastosowania. Taka technika jest naprawdę szybka i prosta, wymaga jednakże wykorzystania najlepszych materiałów.

Realna jest kolejna technika – podlewania, jaka umożliwia odlać większe elementy używając żywice, jakie są przeznaczone do odlewania w bardziej małych grubościach. Należy wlać kompozycję w szczelinę, która powstała pomiędzy modelem lub negatywem a zawieszonym nad nimi rdzeniem podwymiarowym.
Do czego są najlepsze żywice odlewnicze, czy te same funkcje mają żelkoty epoksydowe? Co najlepiej wiedzieć na ten temat?
Tagi: