W Polsce istnieje polityka dość dużej pomocy dla niepełnosprawnych lub chorych. Wobec tego całe społeczeństwo musi się składać na to, by pokrzywdzeni przez los mogli być leczeni i by mogli dostawać przykładowo renty.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest tą instytucją, która głównie pobiera profITy z naszych zarobków.

papier

Autor: Mark Hillary
Źródło: http://www.flickr.com
To do ZUS-u trafiają nasze składki. Szczególnie jest to składka na emerytury, gdyż w tak składamy środki na własną jesień życia. Nie będziemy zmuszeni już wtedy chodzić do pracy, a za odłożone sumy będziemy mogli fajnie funkcjonować i bawić się z wnuczętami. Kolejną składką jest składka rentowa i wypadkowa. To dosyć istotne elementy, ponieważ jeśli mielibyśmy jakiś wypadek lub przewlekle byśmy zachorowali, to będziemy bez dodatkowych opłat leczeni czy operowani, a także dostaniemy pieniądze na egzystencję w czasie, kiedy rzecz jasna nie będziemy w stanie wrócić do obowiązków. Rehabilitacja również jest w naszym kraju objęta przez NFZ, a więc jest nieodpłatna.
komunikacja

Autor: Personal Creations
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli chcemy dokładnie poczytać jakie ZUS składki pobiera z naszej wypłaty, to warto zajrzeć na ich stronę online. Tam wszystko jest szczegółowo opisane wraz z tabelką oraz przykładowym wyszczególnieniem składek na podanej wypłacie (zazwyczaj uwzględnia się średnią krajową).

Możemy również dowiedzieć się, jakie składki ZUS ściąga z naszej wypłaty, a ile musi do nas dopłacić nasz szef.

Ten wątek Cię zafascynował? Zatem odwiedź stronę, gdyż odnajdziesz tam interesujące dane, omawiające to zagadnienie.

Są to również niemałe sumy. Może pozwoli nam to zrozumieć swojego przełożonego, gdy nie zechce nam przyznać podwyżki.

Żyjemy w kraju, który ma dosyć rozwiniętą politykę socjalną oraz emerytalną – dla niektórych to dobrze, a dla innych źle
Tagi: