W jakimkolwiek domu jest instalacja wodociągowa, jaka jest złożona z wielu różnych części. Wśród kolanek czy też trójników, są tam również mechanizmy, które mają na celu zamykanie wylotów tak, aby możliwa była regulacja ciśnienia płynącej z kranu wody.
Takie zawory moglibyśmy rozróżnić na 2 główne typy: kulkowe oraz tłokowe.

Zawór kulkowy wybudowany jest z obrotowej kuli z przelotem – w tym czasie przekręcenie kurka ma spowodować otwarcie albo zamknięcie zaworu przez zmianę ułożenia osi przelotu odnośnie korpusu. W zaworze tłokowym z kolei pokręcenie kurkiem ma spowodować wsuwanie oraz wysuwanie tłoka zamykającego przepływ. Odmienny podział tego typu elementu może być oparty na jego przeznaczeniu. Są zatem zawory regulacyjne oraz zamykające, rozdzielcze (stosuje się je np. w rozgałęzieniach przewodów) czy zwrotne i bezpieczeństwa. W przypadku zastosowań domowych, niezwykle często korzystamy z zaworów odcinających dopływ cieczy do znajdującej się w obrębie naszego domu instalacji hydraulicznej albo gazowej. Z tego typu zaworów korzystamy m.in. przed dłuższym wyjazdem np. na wczasy.
przyrządy

Autor: SuSanA Secretariat
Źródło: http://www.flickr.com
Składzik z miotłami

Autor: Public domain: Use pics for any purpose
Źródło: http://www.flickr.com
Ponadto zależnie od rodzaju ruchu zwieradła oraz sposobu zmiany przekroju otworu przepływowego wyróżnia się między innymi: zawory przykrywające czy iglicowe. Zawory – okazyjne zawory elektropneumatycznearapneumatik.pl – zasłaniające stosowane są w kanałach o większych średnicach (np. w rurociągach), aby odcinać przepływ medium (np. wody lub gazu). Do ich plusów należałoby zaliczyć przepływ prostoliniowy. Zawory te nie przydają się do regulowania przepływu, ponieważ występują w nich zbytnio duże opory przepływu.

Poza tym zawory zasłaniające mogą rozróżniać się na dodatkowe kategorie, np. zawory zasuwowe czy też kurkowe. Wymienione uprzednio zawory iglicowe mają wykorzystanie np. w motoryzacji oraz w osprzęcie instalacji automatyki przemysłowej.
Co wspólnego mają instalacja wodociągowa oraz co poniektóre części w autach?
Tagi: