Stolarz budowlany definiowany również jako cieśla trudni się obróbką drewna, jednak ma trochę odmienne zadania niż tradycyjny stolarz. Jego najważniejsze powinności to prace mające związek z tworzeniem konstrukcji z drewna, jakie są obowiązkowe na placu budowy.

baner06.2014]
Tego typu konstrukcje to przykładowo pomosty robocze, konstrukcje (poznaj co oferuje Grupa Mercor) rozporowe czy konstrukcje więźby dachowej, drzwi oraz okien.

Jeżeli dokładnie chcesz poznać informacje na przedstawiany wątek, to koniecznie wejdź na proponowany link. W tamtym miejscu są ciekawe wiadomości, które zostaną Ci w głowie na długo.

Lecz to oczywiście nie wszystko, więc o czym dodatkowo dobrze wiedzieć?

Cieśla odpowiada za naprawę wymienionych konstrukcji, a także urządzeń, lecz również konserwację drewna różnorakimi środkami chemicznymi, jakie ochraniają przed insektami czy ogniem. Stolarz budowlany bez problemu znajduje pracę na placu budowy, gdzie powinien być przygotowany na pracę w zmiennych warunkach atmosferycznych, jak i na zapleczu budowy, w takich miejscach jak np. warsztat rzemieślniczy.

Ponadto, niekiedy musi pracować w głębokich wykopach lub całkiem inaczej – na dużych wysokościach. Zawód cieśli możemy podzielić na kilka specjalizacji. Wymienić możemy z pewnością cieślę konstrukcyjnego, szalunkowego (który przygotowuje szalunki) czy cieśla okrętowego, który jak nazwa wskazuje, naprawia statki.
Aby zostać takim stolarzem powinniśmy skończyć szkołę zawodową o profilu budowlanym, jesteśmy w stanie także ukończyć specjalny kurs, który przygotowuje do takiego zawodu.

Najważniejsze w tym zawodzie jest umiejętność odczytywania rysunków technicznych, ale również sprawność fizyczna. Warto to wiedzieć, kiedy podejmujemy decyzję o wyborze tej ścieżki edukacyjnej.
Jakiego typu zadaniami trudni się stolarz budowlany? W jaki sposób można nim zostać, jakiego typu warunki spełnić?
Tagi: