Stolarz budowlany definiowany również jako cieśla trudni się obróbką drewna, jednak ma trochę odmienne zadania niż tradycyjny stolarz. Jego najważniejsze powinności to prace mające związek z tworzeniem konstrukcji z drewna, jakie są obowiązkowe na placu budowy.

baner06.2014]
Tego typu konstrukcje to przykładowo pomosty robocze, konstrukcje (poznaj co oferuje Grupa Mercor) rozporowe czy konstrukcje więźby dachowej, drzwi oraz okien. Lecz to oczywiście nie wszystko, więc o czym dodatkowo dobrze wiedzieć?
Cieśla odpowiada za naprawę wymienionych konstrukcji, a także urządzeń, lecz również konserwację drewna różnorakimi środkami chemicznymi, jakie ochraniają przed insektami czy ogniem.

Czy masz chęć poznać omawiane zagadnienie? Jeżeli tak, to sprawdź rekomendowany link, a na pewno odnajdziesz tego typu dane, które okażą się niesamowicie pomocne.

Stolarz budowlany bez problemu znajduje pracę na placu budowy, gdzie powinien być przygotowany na pracę w zmiennych warunkach atmosferycznych, jak i na zapleczu budowy, w takich miejscach jak np. warsztat rzemieślniczy.

Ponadto, niekiedy musi pracować w głębokich wykopach lub całkiem inaczej – na dużych wysokościach. Zawód cieśli możemy podzielić na kilka specjalizacji. Wymienić możemy z pewnością cieślę konstrukcyjnego, szalunkowego (który przygotowuje szalunki) czy cieśla okrętowego, który jak nazwa wskazuje, naprawia statki.
Aby zostać takim stolarzem powinniśmy skończyć szkołę zawodową o profilu budowlanym, jesteśmy w stanie także ukończyć specjalny kurs, który przygotowuje do takiego zawodu.

Najważniejsze w tym zawodzie jest umiejętność odczytywania rysunków technicznych, ale również sprawność fizyczna. Warto to wiedzieć, kiedy podejmujemy decyzję o wyborze tej ścieżki edukacyjnej.
Jakiego typu zadaniami trudni się stolarz budowlany? W jaki sposób można nim zostać, jakiego typu warunki spełnić?
Tagi: