Czym właściwie są przekładnie? Zdecydowana większość z Was niewątpliwie nie ma zielonego pojęcia. Jeżeli Ty także do nich należysz, nasz artykuł skierowany jest konkretnie do Ciebie – w ramach prezentowanego cyklu o ciekawostkach z zakresu fizyki szybko dowiesz się wielu interesujących rzeczy o otaczającym nas świecie.

Czym zatem są przekładnie?
Przekładnie to układ połączonych ze sobą urządzeń albo jedno bardziej zaawansowane urządzenie służące do przenoszenia z elementów czynnych ruchu na elementy napędzane. Innymi słowy, przekładnia służy do wprawienia jednego elementu w ruch za pomocą energii wytworzonej przez inny element. Zazwyczaj przekładnia dokonuje także zamiany wskaźników ruchu takich jak dla przykładu siła lub prędkość. Jest to z pewnością wielkie osiągnięcie nauki, które pomaga zamieniać jedne rodzaje ruchu na inne – przykładowo najczęstszym wypadkiem jest ten, kiedy przekładnia zamienia ruch obrotowy na liniowy. Może jednakże także dokonywać zamiany ruchu liniowego na liniowy czy ruchu obrotowego w obrotowy – możliwości jest praktycznie nieskończenie wiele.
Rodzaje przekładni i ich zastosowania
przekładnie

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Możemy wyróżnić cztery zasadnicze typy przekładni – po pierwsze przekładnie elektryczne, które – co z pewnością oczywiste – wykorzystują prąd (zobacz obciążalność prądowa kabli) elektryczny. Tego rodzaju przekładnie – sprawdź niskie ceny na przekładnie planetarnezobaczysz na tej stronie – zwykle wykorzystuje się na przykład w lokomotywach spalinowych lub w silnikach różnego rodzaju urządzeń. Są także nieco mniej zaawansowane przekładnie mechaniczne i pneumatyczne.

Ostatnim z rodzajów tych urządzeń jest przekładnia hydrauliczna, która zaś dzieli się na dwa różne typy – przekładnię hydrokinetyczną i przekładnię hydrostatyczną. Ta pierwsza bywa na przykład używana bardzo często jako część automatycznej skrzyni biegów w różnego rodzaju pojazdach.
Kilka ciekawych informacji na temat przekładni – czym konkretnie są, do czego służą i czy przydają nam się w zwykłym życiu?
Tagi: