Do czego to planowanie? Przecież i tak wydajemy wszystkie pieniądze, jakie zapracujemy. Nie ma sensu spisywanie wydatków, od tego nie przybędzie mi przecież pieniążków. Jednak warto wiedzieć, na co oraz czy z pewnością rozsądnie wydajemy nasze środki.
budżet domowy jest to porównanie dochodów i wydatków, przeważnie tyczące się każdego miesiąca.

pożyczka pozabankowa feniko

Autor: Jemel May
Źródło: http://www.flickr.com
metodyczna obserwacja budżetu pozwoli Ci ocenić kondycję finansową Twojej familii i umożliwi zarządzanie pieniążkami. Budżet można prowadzić w zeszycie, możemy również przygotować prostą tabelę w Excelu. Tworzenie budżetu rozpoczynamy od gruntownego rozpisania wszelkich stałych przychodów jak też wydatków. Do dochodów należeć będą Wasze pobory, lecz pamiętaj także o przychodach z dodatkowej pracy oraz zleceń, z bankowych lokat, z najmu mieszkania, z udziałów w firmach. Koszty to bezgraniczna liczba pozycji – zadłużenia, opłaty za mieszkanie, media, ubezpieczenia (zobacz także ubezpieczenia wrocław) na życie, opłaty za przedszkole i wszystkie codzienne koszty – pożywienie, ciuchy, przewóz, rozrywka, medykamenty, etc.

Bazą planowania budżetu domowego jest uprzytomnienie sobie struktury kosztów i rozdzielenie ich na dwie części – koszty niezbędne, takie jak pożyczki, opłaty za media, jedzenie a także te ponadprogramowe, takie jak kultura, papierosy, niektóre ubrania czy też jedzenie.

Nie czekaj – jeżeli pragniesz przestudiować dalsze wątki (www.trzysosny.eu/) na ów bardzo zajmujący temat, to kliknij w link poniżej i przejdź do następnego tekstu.

Dokonując takiego podziału, możesz oszacować swoją finansową sytuację oraz opracować kolejne kroki.

Wydatki muszą zostać rozpisane w sposób dokładny, lecz niezbyt detalicznie, bo zrazi Cię ilość pozycji do uzupełnienia. Powinniśmy przez 3 miesiące dokładnie notować wszelkie koszty, aby przeanalizować na co wydajesz pieniądze. W sytuacji kryzysowej uratować cię może pożyczka pozabankowa Feniko.
Planowanie domowego budżetu
Tagi: