W dzisiejszej poligrafii należy wyróżnić dwie elementarne formy druku:
– drukowanie mechaniczne – nazywane analogowym,
– drukowanie elektroniczne – określane jako druk cyfrowy.
Oba rodzaje druku są często stosowane i w zależności od pożądanego efektu końcowego można preferować dowolną technikę.

Epson Stylus Photo R3000

Autor: Epson
Źródło: Epson

Drukowanie mechaniczne dzieli się na cztery odmienne techniki:- wydruk płaski,- druk wklęsły,- druk wypukły,- sitodruk.Wyżej wymienione sposoby wymagają zrobienia form drukowych, za pomocą których przenoszona jest farba drukarska na podłoże.

Druk offsetowy jest przykładem drukowania płaskiego. Druk przy użyciu tej techniki polega na transportowaniu barwnika z formy drukarskiej na podłoże przy wykorzystaniu właściwości fizyczno-chemicznych elementów drukujących i elementów niedrukujących formy drukowej. Elementy niedrukujące wyróżnia niska adhezja wobec czego nie przenoszą farby.

Kliknij na ten link, by poznać podobne materiały. Przykładowo zobacz serwis, który prezentuje interesującą Cię problematykę, a niewątpliwie się nie rozczarujesz.

Farba drukarska transportowana jest na podłoże z elementów drukujących za pomocą cylindra offsetowego. W przypadku tej techniki uzyskać można najmniejszą grubość warstwy farby na nośniku.Wśród urządzeń offsetowych wyróżnić można dwa typy maszyn: zwojowe i arkuszowe.

W technice drukowania wklęsłego forma drukowa posiada elementy drukujące zlokalizowane poniżej elementów niedrukujących. Farba jest umieszczana na formie drukarskiej później za pomocą specjalnego noża – rakla – jest ona zbierana z elementów niedrukujących a następnie umieszczana bezpośrednio na podłożu. Wśród sposobów druku wklęsłego można wymienić: – rotograwiurę (kosztowna technika, wykorzystywana głównie do projektów wysokonakładowych, druku barwnych ilustracji czy produktów dekoracyjnych),- starodruk (technika stosowana przy produkcji papierów wartościowych oraz banknotów),- tampodruk (używany do druku na nieregularnych powierzchniach , np. breloków.

Druk wypukły charakteryzuje się tym, że elementy drukujące w formie drukarskiej są zlokalizowane wyżej niż elementy niedrukujące. Farba jest nakładana tylko na elementy drukujące a później przenoszona jest na podłoże. W druku wypukłym można wymienić:- typografię – technika popularna w latach 60-tych; dzisiaj mało popularna,- fleksografia – technika używana zwłaszcza do druku opakowań.

Sitodruk to forma druku, w której wykorzystywana jest forma drukarska w postaci siatki z otworami, z których część oczek jest zakryta (miejsca niedrukujące). Przez otwory niezakryte farba jest przeciskana za pomocą rakla i przenoszona na podłoże. Sitodruk Sitodruk (sitodruk)odą bardzo prostą, nie posiadającą ograniczeń formatowych. Przeważanie używany jest w przypadku wydruku małych nakładów.

Więcej ciekawostek na temat technik druku znajdziesz w serwisie – drukarnia – Wrocław, ul. Sołtysowicka 26A. Zapraszamy!

Znajdź ciekawą propozycję w miejscu:Drukarnia Kid

Źródło: opracowanie własne
Ewolucja druku
Tagi: