Brązy są to jedne z najpopularniejszych stopów miedzi z przeróżnymi pierwiastkami. Chociaż wykorzystywane były już w czasach starożytnych, do dziś cieszą się niesłychanie ogromnym zainteresowaniem.

Brąz jest to stop znany już od czasów starożytnych. Jego podstawowymi komponentami były cyna i miedź. Obecnie jednakże gros stopów miedzi z innymi metalami niż cynk określa się jako brązy. Brąz jest niezmiernie często używany w wytwórczości złączek do rur, niezależnie od charakteru oraz materiału instalacji.

Jeśli zaciekawił Cię ten artykuł, sprawdź ten link – to naprawdę świetne opracowanie tego tematu. Koniecznie to przeczytaj!

Możemy stosować go w łączeniu rur z nierdzewnej stali a także miedzianych, w armaturach wodnych i gazowych. Zaletami wpływającymi na takie wykorzystanie brązu są duża wytrzymałość na zużycie oraz odporność na korozję. Najczęściej przy łączeniu rur z różnych materiałów istnieje ryzyko powstania elektrochemicznego ogniwa, jednakże pod tym względem brąz jest metalem neutralnym. Częstym zastosowaniem tego surowca są wszelkiego rodzaju ozdoby, odlewane części machin a także dzwony.

montaż
sklep

Autor: Sigma International
Źródło: Sigma International
Brąz jest metalem bardzo odpornym oraz estetycznym, dzięki czemu zachowuje szczególne właściwości istotne przy wykonywaniu rozmaitego rodzaju akcesoriów. Tuleje z brązu jak także pręty – strona polecana w temacie – oraz wałki mają obszerne zastosowanie. Wykorzystywane mogą być z powodzeniem do łożysk ślizgowych i prowadnic oraz wszędzie tam, gdzie występują fragmenty narażone na kwasy i korozje.

Praktyczne użycie brązu umożliwia wykorzystanie go w wielu branżach, głównie w przemyśle maszynowym. Trwałość i skuteczność pozwala na otrzymanie profesjonalnych, satysfakcjonujących rezultatów.
Co to jest brąz? Rodzaje i użycie brązu
Tagi: