Egzystencja człowieka bez pracy nie ma sensu. Człowiek nie czuje spełnienia, jeśli nie zrealizuje się w pracy. Miarą człowieka jest jego zaangażowanie w wykonywaną pracę.

Te odczucia (ktoś może je nazwać frazesami) określają pewną część rzeczywistości, jakim jest praca i człowiek. Jeśli skojarzymy słowa: „człowiek” i „praca” to chcąc nie chcąc przyjdą nam na myśl skrajne skojarzenia: od szczęśliwego, spełnionego obywatela po załamanego, zupełnie niezdolnego do cieszenia się ze swojej pracy, pracownika. To czy lubimy czy raczej nie swoją pracę zależy od wielu czynników. Jakich?

4results

Autor: 4 Results
Źródło: http://www.4results.pl

Najbardziej sprawiedliwy podział (który tym samym w żaden sposób nie wyczerpuje tematu), to model na którym znajduje się góra pieniędzy plus uśmiech, góra pieniędzy plus zmęczenie i niezadowolenie, mało pieniędzy plus uśmiech. Po co to jest? Już wyjaśniam. Pierwszy przypadek to człowiek, który zarabia dużo pieniędzy, a ponadto lubi swoją pracę, dlatego też jest i kasa, i uśmiech, czyli uciecha z pracy.

kobiety w biurze

Źródło: flickr.com

Drugi przykład, to praca, która także przynosi atrakcyjne przychody, lecz daje też zmęczenie i znużenie tą pracą. Po prostu, pieniądze są czymś, co sprawiają, że dana osoba wykonuje daną pracę, ale jednocześnie nie cierpi swojej pracy. Trzeci opis, to człowiek o przeciętnych, zwyczajnych dochodach, ale ponadprzeciętnym zadowoleniu z życia. Nieważne są pieniądze, one są co prawda niewielkie, ale zapewniają spokojne życie, najistotniejsza jest praca, która jednocześnie jest pasją, to w niej nasz bohater się całkowicie realizuje.

Opracowano systemy, które zwiększają wydajność pracy. Odnosi się do tego Total Productive Maintenance. Ten program realizowany jest na dwóch płaszczyznach. Jedną z nich jest człowiek, drugą maszyna. W skrócie ujmując konsulting TPM odpowiada za zwielokrotnienie efektywności każdego pracownika dzięki polepszeniu ich umiejętności oraz wiedzy. Pomaga to im także zwiększyć własną odpowiedzialność. Wszystkie te czynniki wpływają na wzrost zadowolenia z pracy, bo pracownik odnajduje swoje miejsce, lepiej i efektywniej pracuje, a jednocześniejest bardziej samodzielny. Źródło artykułu:
Zwiększanie efektywności pracy
Tagi: