Czy wiesz, że istnieją tak zwane wymagania wtórne człowieka? Takie, które są w naszym życiu konieczne, ale jednak mniej ważne niż jedzenie czy picie.. Do tych potrzeb można zaliczyć przemieszczanie się czy przewożenie przedmiotów.

transport mógłby więc tyczyć się zarówno ludzi jak i produktów. Istnieją przeróżne środki transportu: od samolotów do samochodów. W przypadku transportu osób najczęściej wykorzystuje się busy albo autokary. Potrafią one przewozić stosunkowo niewielką grupę ludzi w określone uprzednio miejsce. W zależności od konkretnej firmy może być ono odległe nawet o wiele kilometrów. Przykładowo bardzo popularna jest istniejąca w znaczniejszych miejscowościach komunikacja (przenieś mnie do strony) miejska, którą możemy poruszać się na obszarze danego miasta. Inne firmy zajmują się przewozem ludzi na większe dystanse, a jeszcze inne proponują np. przewóz (przejdź do strony przewóz aut z belgii do polski) towarów. Realizują to na miejscu danego kraju albo proponują przewóz międzynarodowy.
transport

Autor: billjacobus1
Źródło: www.flickr.com
W tym miejscu warto wspomnieć, że w potocznym języku duże samochody ciężarowe określamy jako TIR-y, lecz nie każdy wie, co oznacza ten skrót. Zatem jest to Transport International Router. Tego rodzaju samochody przewożą duże ilości produktów od np. producenta do hurtowni albo bezpośrednio do np. hipermarketu. Warto dodać, że np. w Szwecji z uwagi na bardzo dobrą infrastrukturę drogową stosowane są ciężarówki znacznie większe oraz dłuższe niż w Polsce.

Jeszcze lepiej ta sprawa wygląda w Australii, gdzie wykorzystuje się tak zwane pociągi drogowe, czyli ciężarówki ciągnące kilka naczep równocześnie. Tego typu transport jest możliwy wyłącznie w tym państwie.
Co oznacza skrót TIR, co to są tzw. pociągi drogowe oraz gdzie transportują one przeróżne produkty?
Tagi: