Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i założyłeś spółkę, to zapewne dość często myślisz dlaczego przyjęcie pracownika jest tak niezwykle kosztowne.

Zazwyczaj wyrokuje się, że pracownik kosztuje szefa niemal dwa razy więcej niż twierdzi kwota netto na umowie dla pracownika.

Ten serwis internetowy introwertyk ma wciągające dane na omawiany wątek, więc, jeżeli ta problematyka Cię intryguje, to sprawdź to obowiązkowo.

Zatem skąd tak wygórowane sumy?

Pracownik z własnej wypłaty odprowadza do państwa przeróżnego rodzaju podatki oraz składki. Dlatego jego pensja (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-pit-4r-rozliczenie-pobranych-zaliczek-za-pracownikow-zlozone-po-terminie) netto (czyli to co naprawdę otrzymuje na rękę) jest niższa od kwoty brutto, która została podana na umowie. Różnica to mniej więcej 30%, więc nie jest to mało. Z naszych pieniędzy musimy zasilać różne urzędy, na przykład Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość składek ZUS wygląda następująco: najwięcej środków wydajemy na składki emerytalne, rentowe, wypadkowe, a następnie na ubezpieczenie społeczne – te środki idą do Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu, że mamy ubezpieczenie, jesteśmy uprawnieni do tego, by bezpłatnie korzystać z porad lekarskich i pobytów w szpitalu, gdyby coś nie daj boże nam się stało.
wysokość składek zus

Autor: Gage Skidmore
Źródło: http://www.flickr.com
Pracodawca po swojej stronie też płaci za nas prawie te same składki. Dodatkowo opłaca jeszcze środki na Fundusz Pracy. W każdym przypadku (etatowiec oraz pracodawca) największy procent pochłaniają składki emerytalne, a więc środki te gwarantują nam naszą emeryturę.

Należy czasami sprawdzić czy nasza spółka odprowadza wszystkie składki, tak jak należy. Dzięki temu w przyszłości unikniemy przykrych niespodzianek.
Wiele przedsiębiorstw zatrudnia przeróżnego typu pracowników, ponieważ pracy bywa zbyt wiele, aby była w stanie podołać jej jedna osoba
Tagi: