Bankowe lokaty, a szczegółowiej szczędzenie poprzez bankowe lokaty posiada obecnie wielu prześmiewców, jacy mówią, iż nie ma to większego sensu, ze względu na znikomy zysk.
Mimo to, lokata terminowa nadal stanowi najbardziej popularny sposób lokowania nadmiarów pieniężnych wśród rodaków.

lokata

Autor: Adrian Scottow
Źródło: http://www.flickr.com
Mimo tego iż jest to zdecydowanie najprostszy sposób umieszczania oszczędności to dla wielu ciągle najważniejsze są reklamy, które przyciągają wysokim oprocentowaniem bez prezentowania szczegółów produktu.
Lokata terminowa to najprostszy produkt inwestycyjny, który polega na wpłaceniu depozytu z określonym terminem zapadalności. W momencie upływu tego czasu depozyt (suma lokaty) jest nam zwracany razem z naliczonymi jak też zapłaconymi przez bank procentami. Czy lokata się opłaci? Wedle mnie z pewnością tak, albowiem przy zachowaniu stu procent bezpieczeństwa uzyskujemy zysk. Ponadto zysk ów możemy z góry określić znając parametry konkretnej terminowej lokaty. Stałe oprocentowanie bankowej lokaty (dodatkowe info) może stanowić jej zaletę, ale też minus – szczególnie w przypadku długoterminowych lokat. Obecnie interesujące oprocentowanie lokaty dla przykładu 3-letniej nie musi być równie korzystne za rok. Na rynku może się w tak długim okresie wiele wydarzyć. Jeżeli stopy procentowe wzrosną to oprocentowanie twojej lokaty pozostanie bez zmian więc przestanie ona być już zyskowna, a jej zerwanie może się wtedy nie opłacić (po upływie dłuższego czasu jej trwania).

Jednak w przypadku, kiedy stopy procentowe spadną w okresie trwania twojej lokaty długoterminowej ze stałym oprocentowaniem wówczas ty będziesz beneficjentem, gdyż bank już zobowiązał się do wypłacenia Ci odsetek po stopie ustalonej w momencie podpisania umowy.
Jaką lokatę wybrać?
Tagi: