Zagęszczanie gruntu to specjalny proces, który zachodzi w sytuacji, gdy konieczne jest doprowadzenie do pomniejszenia porowatości gruntów. Do tego celu posłużyć może kilka metod, które uznawane są za najbardziej skuteczne. Dwie szczególnie rozpowszechnione techniki, to metoda impulsów oraz technika wibracyjna. Techniki te dopasowuje się do typu gruntów. Cały proces przebiega o wiele sprawniej, jeżeli przy gruntach mamy określone parametry geotechniczne, które zapewniają dobrą nośność jak również odkształcenie gruntu. Każda metoda ma swoje plusy. O jej wyborze powinni jednak przede wszystkim decydować eksperci, którzy najlepiej wiedzą, która z metod jest najlepsza.

Wzmacnianie gruntu może mieć miejsce na parę sposobów. Najprostszym z nich jest ubijanie. Doskonale sprawdza się to przede wszystkim w przypadku podłoży piaszczystych oraz pod niedużymi jak i dosyć lekkimi obiektami. Można stosować w tym celu technikę ręczną jak i mechaniczną. Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest zastrzyki z cementowej zaprawy. W tej metodzie trzeba olbrzymi nacisk

wzmacnianie gruntu

Autor: Spoiwex
Źródło: http://www.spoiwex.pl/

kłaść na zainstalowanie stalowej rury w właściwą głębokość. Tam potem przy użyciu gumowych rurociągów doprowadzamy zaprawę cementową, która odpowiada za uzupełnienie wszelkich przestrzeni, doprowadzając tym do polepszenia szczelności. Już ostatnią częstą techniką, jest metoda technologiczna. Dzięki niej możliwe jest spajanie gruntu z specjalistycznym zaczynem stabilizującym.

Stabilizacja gruntów jest często spotykanym procesem, ponieważ nie zawsze dzieje się tak, że każdy grunt natychmiastowo można przeznaczyć do budowy. Jest tak głównie w budownictwie drogowym, które potrzebuje idealnych warunków do działania. W tej dziedzinie wymagane jest przede wszystkim zapewnienie odpowiednio wysokiej nośności. Nie bez znaczenia pozostaje też zadanie zagwarantowania odporności na wszelkie zmiany nośności, które pojawiają się podczas nawilgacania oraz zamarzania.

Zaciekawił Cię naszartykuł?! Napisaliśmy dla ciebie ważne informacje, więc kliknij ten link (http://oknagalio.pl/poradnik/montaz-w-ociepleniu) w tym temacie!

Aby ustabilizować grunt przeprowadzane są procesy powiązane z podwyższeniem podłoża. To odbywa się przez specjalną wymianę podłoża albo ulepszenie już istniejącego. Technika ulepszania jest bardzo często wykorzystywana z racji tego, iż jest zdecydowanie tańsza. Nie trzeba tu ponosić wydatków, które powiązane są z dowożeniem gruntów na wymagane miejsce.

Jeśli zainteresowała Cię taka tematyka, bez wahania sprawdź ten link – to opracowanie zapewne także okaże się dla Ciebie wartościowe.

Zobacz też zagęszczanie gruntów zagęszczanie.

Źródło: http://www.spoiwex.pl/
Metody zagęszczania gruntu – w jaki sposób wybrać odpowiednią
Tagi: