Wytwarzamy ogromną ilość śmieci i w dodatku zapominamy o segregacji. Dzień w dzień pozbywamy się niebezpiecznych odpadów, nie zdając sobie z tego sprawy wiedząc o tym. Co możemy wiedzieć? Niebezpieczne odpady to nie tylko azbest i to, co wyrzuca przemysł. To, co zagraża środowisku zasługuje na to miano.

gazety

Autor: [BarZan] Qtr [Boston]
Źródło: http://www.flickr.com

Każdy codziennie pozbywa się niebezpiecznych odpadów. Wszystkie żarówki, termometry, baterie i spraye owadobójcze są groźne. To także płyny i oleje samochodowe, a nawet opakowania po farbach i lakierach. Często usuwamy je do normalnych śmietników, a tak naprawdę potrzebują skomplikowanych procedur utylizacji.

Gdzie wyrzucić termometr?
Baterie nie stanowią problemu. Powinnością sklepów, wprowadzające je do obrotu, jest ustawienie odpowiednich pojemników. Niektórzy po prostu o tym zapominają i z przyzwyczajenia wrzucają zużyte akumulatorki do domowych śmieci . Podobnie jest z przeterminowanymi lekami. Porządki w apteczce rzadko kończą się w pobliskiej aptece, odbierającej takie . Dokładnie wtym miejscu powinniśmy wyrzucić termometry i strzykawki.

Gdzie wyrzucić lodówkę?
Telewizor nie powinien znaleźć się pod koszem koło domu. Lodówka też tam nie pasuje. Często zarządzane są tematyczne zbiórki tego typu śmieci. Taki miejski odbiór odpadów jest przy okazji mocno nagłośniony, więc niełatwo go nie zauważyć. Zainteresowani zamieniają nieprzydatny sprzęt AGD na drobiazg, organizowane są też zawody na ilość odpadów – właśnie po to, by zmobilizować najwięcej osób do ekologii. Dodatkowo władze miast otwierają miejsca, składujące niebezpieczne odpady (więcej i więcej), bez opłat.

Wystarczy więc się odrobinę wysilić i wybrać taki punkt odbierający elektrośmieci. Można też wyrobić nawyk segregacji odpadów. Wszystkie dzieci już w szkole wiedzą, jak wyrzucać odpady i co to jest recykling. Oferujemy odbiór odpadów. Najwyższy czas przypomnieć sobie kilka informacji z przyrody i zabrać się oddzielania starych bateryjek od pozostałych śmieci.
Źródło:
Co zrobić z niebezpiecznymi odpadami?
Tagi: