Czy wiesz, że co poniektóre znajome dla nas doskonale rozwiązania budownicze okazały się używane już wiele wieków wstecz? Typowy, nie pasjonujący się takimi kwestiami osobnik jest niekiedy bardzo zdziwiony wybranymi faktami.
Dla przykładu każdego dnia jeździmy swoimi samochodami po różnych asfaltowych drogach oraz sądzimy, iż jest on ogólnie stosowany od np. stu być może 200 lat.

A jednak okazuje się, że asfalt to jeden z najstarszych materiałów budowlanych, jaki był znany ludzkości nawet niecałe 3000 lat p.n.e. Także w powszechnie popularnym starożytnym Rzymie, choć kojarzymy je chyba z bardzo rozbudowaną strukturą dróg robionych z kamiennych bloków stosowano tam tak zwany asfalt naturalny i wykorzystywano go nie wyłącznie do samej konstrukcji szos, lecz także np. do różnorodnych uszczelnień wodoodpornych. Istniała bowiem w Rzymie znaczna sieć tak zwanych akweduktów, zatem specjalnych sieci mostów, którymi spływała do Rzymu ciecz z dalej usytuowanych od stolicy rejonów.
Znacznie później, bo ok. roku 1300 niezwykle popularny odkrywca Marco Polo jako pierwszy człowiek opisał duże naturalne złoża asfaltu znajdujące się nad Wybrzeżem Kaspijskim. W XVI w. odkryto też podobne złoża na wyspie Trynidad, wszakże zaczęto je używać dopiero ok. 300 wiosen później.

Sprawdź szczegóły w linku, przeczytasz tam jeszcze dokładniejsze informacje, które z pewnością również będą dla Ciebie godne uwagi.

br>
Jeżeli nie jesteś pewien, czy zamieszczone na niniejszej stronie wiadomości są dość dokładne, to zobacz źródło (www.widlak-serwis.pl/serwis-wozkow-widlowych-jastrzebie-zdroj.html), które zostało wykorzystane do stworzenia tego artykułu.

Wtedy to także w Europie, konkretnie w Szwajcarii dokonano początkowej systematyki lepiszczy, wyróżniając asfalt naturalny i smołę.

Ciekawą nowinką jest pewnik, że wstępne polskie przepisy drogowe wydał w naszym kraju już Kazimierz Wielki, wszakże na szeroką miarę w naszym kraju rozpoczęto wykorzystywać asfalt dopiero w XX wieku.
W jaki sposób wygląda historia tak popularnego materiału budowlanego, jakim jest asfalt?
Tagi: