Obrabianie, regulacja temperatury – te czynności nie będą możliwe, gdyby nie odpowiednie akcesoria laboratoryjne. Jeżeli chodzi o wyposażenie pracowni w sprzęty do ogrzewania czy tez chłodzenia to znajdziemy taką aparaturę jak piece laboratoryjne, komory środowiskowe czy klimatyczne, ławy grzewcze, czy chłodziarki laboratoryjne. Generalnie jest w czym wybierać.

informacje o produktach

Autor: Liebherr
Źródło: www.donserv.pl

Próżno znaleźć zaawansowane laboratorium bez chłodziarki. Dzisiejsza wiedza know-how pozwala chemikom i specjalistom pokrewnym tej profesji na pracę w idealnych warunkach. Mają oni pewność oczekiwanej temperatury, miarodajnego systemu chłodzenia, automatycznego oszraniania, a całość sterowana jest często przez elektroniczny interfejs.

Dla amatorów jak i zawodowców ogniowego szaleństwa producenci przyszykowali specjalną odmianą chłodziarki. Teraz bez ryzyka pożaru, nawet iskry można przechowywać próbki i materiały łatwopalne w chłodziarkach specjalnie przygotowanych wewnątrz. Kolejnym istotnym „elementem” chłodziarek jest marka. Jeśli są to akcesoria Liebherr lub mające zastosowaną szwajcarską precyzję – to są najlepsze możliwe rozwiązania. Kolejne wskaźniki, charakteryzujące chłodziarki laboratoryjne (np. jakie szumy, klasa klimatyczna, amplituda temperatur) znajdziemy na stronach producentów .

Skoro laboratorium, to mamy tutaj nie tylko chłodnice. Są również cieplarki. Jak łatwo się domyślić stanowią one kontynuację przechowywania próbek z doświadczeń, tyle że w wysokiej temperaturze. Mechanizm grzewczy potrafi w cieplarkach podnieść temperaturę ponad wartość wrzenia wody. Wyróżniamy cieplarki z wymuszonym i grawitacyjnym obiegiem powietrza oraz specjalnie, czyli… chłodzące.

Laboratorium chemika wychodzi daleko poza urządzenia tylko cieplne albo tylko chłodzące. W zaawansowanych wersjach można popróbować komory środowiskowe. Regulują nie tylko temperaturę (zarówno dodatnie, jak i ujemne), lecz również wilgotność. To sprawia, że takie komory doskonale nadają się pod próby wytrzymałościowe.

Do działań wchodzących bardziej w pole(zobacz wyposażenie tuczarni) biologii idealnie nadają się inkubatory. Ich wersje laboratoryjne pozwalają przeprowadzać badania > badania metalograficzne mikrobiologiczne i hodowlę mikroorganizmów. Tak samo jak komory dysponują systemem grzewczym i chłodzącym.

Cieplarki laboratoryjne czy komory klimatyczne? Jakie urządzenia są niezbędne do pracowni?