Na szczęście czasy się zmieniły i dzisiejsze laboratoria są prawie zawsze wyposażone w nowoczesne urządzenia do mierzenia, pobierania próbek czy odprowadzania niebezpiecznych wyziewów.

przyrządy pomiarowe

Autor: USGS Unmanned Aircraft Systems
Źródło: http://www.flickr.com
przemysł - fotka

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Dla kogoś nieobeznanego z dziedziną, może się wydawać, że w laboratoriach znajdują się przeróżnego rodzaju meble, które na pierwszy rzut oka podobne są do kredensów. Mają dolne szafki, a ich górna część bywa oszklona. Jednak, doświadczone oko chemika natychmiast dostrzeże, że to dygestoria laboratoryjne – czyli sprzęt, gdzie odprowadzane są toksyczne opary z przeróżnych substancji trzymanych w zlewkach. Dygestoria w obecnych czasach charakteryzuje najwyższej jakości wykonanie. Najbardziej precyzyjne są te, które mają stalową konstrukcję, która nie przepuszcza żadnych wyziewów. Współczesne dygestoria laboratoryjne mają podświetlane wnętrza i wyświetlacze przepływu powietrza. To daje możliwość pracującym chemikom na obserwowanie przechowywanych substancji. Mamy możliwość także ustawiać w nich temperaturę potrzebną w badaniach. Kanał wentylacyjny zainstalowany jest zwykle na całkowITej powierzchni tylnej ściany, chociaż nie jest to norma. Przy zakupie powinniśmy pamiętać, żeby sprawdzać czy dany model ma atest jakości i czy jest zatwierdzony przez Unię Europejską, jako możliwy do użytkowania na terytorium państw członkowskich.

To niebywale istotne, ponieważ trujące wyziewy są w stanie generować przeróżne komplikacje zdrowotne, a w najczarniejszym scenariuszu także zgon.
Wielcy tego świata, którzy byli powiązani z chemią czy fizyką, często pracowali w niedofinansowanych laboratoriach na przestarzałym sprzęcie
Tagi: