podatki

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Ostatnio stale mowa jest o konieczności przekazywania 1% podatku za 2013 na rzecz różnego typu instytucji czy fundacji. Wciąż jednak wiedza o tym, jaki jest przebieg tego procesu, a szczególnie jak nieskomplikowane jest jego dokonanie, jest niezadowalająca.

Wypełniana corocznie przez każdego deklaracja rozliczeniowa z dochodów (w odniesieniu do osób fizycznych) stała się okazją do przeznaczenia pomocy finansowej na wybrany cel. Od roku 2003, kiedy to taka szansa została wprowadzona, grono osób, które przeznaczyły swój 1% dla opp stale ulega zwiększeniu.

Wszyscy pragnący oddać 1 procent mogą znaleźć szersze wiadomości w tej kwestii – np. pod adresem FundacjaOrganizacje
Z kwestią związane jest bezpośrednio pojęcie „organizacje pożytku publicznego|organizacje pożytku publicznego”. Jest to termin wprowadzony w roku 2004 wraz z uchwaleniem ustawy o wolontariacie. Pod określeniem tym kryje się długa i wciąż poszerzająca się liczba spółek oraz organizacji pozarządowych. Przykładowo w samym Wrocławiu działa takich 390. Zakres ich działalności jest bardzo szeroki. Można więc przeznaczyć swój 1 procent podatku na rzecz drużyny sportowej, schroniska dla zwierząt czy na rzecz ofiar klęsk żywiołowych. znaczna część to fundacje oraz organizacje dobroczynne. Jednym z przywilejów przysługujących organizacjom pożytku publicznego jest niepłacenie niektórych podatków, a także możliwość nieuiszczania opłat sądowych i skarbowych.

Jak przekazać?
Przekazanie 1% podatku nie nastręcza obecnie większych niedogodności. Należy wypełnić wybrany formularz PIT, wpisując dane wybranej organizacji pożytku publicznego, w tym jej KRS. Później wypełniony formularz dostarcza się do urzędu skarbowego lub wysyła pocztą. Poza metodą „tradycyjną” istnieje także nowocześniejsza, dostosowana do współczesnego użytkownika, czyli „PIT on-line”.

Jeśli poszukujesz fascynujących informacji na ten temat, polecam przeczytać nas, a zapewne przeczytasz ciekawe fakty.

Rozliczanie PIT 2013 powinno odbyć się do 31 stycznia, 28 lutego lub 30 kwietnia 2014 roku, w zależności od rodzaju składanej deklaracji. Należy pamiętać, by dokonać wcześniej wyboru celu, na który oddaje się swój 1 procent. Po wpisaniu w Google „PIT przez internet” uzyskuje się bardzo wiele rezultatów. Najczęściej są to strony internetowe zawierające porady, skąd można czerpać wiedzę o sposobie rozliczania przy użyciu Internetu. Wielu ludziom rozliczanie PIT sprawia problemy.

Jeśli zainteresowała Cię ta strona, szybko sprawdź opracowanie (https://inito.pl/) a dowiesz się znacznie większą ilość danych, które bez wątpienia wywołają u Ciebie piękny uśmiech.

Rozliczanie on-line pozwala na dokonanie tego bez wychodzenia z domu, co sprawia, że jest o wiele bardziej komfortowa. Dzięki temu też przekazywanie 1% podatku jest ułatwione.

Jak przeznaczyć 1% podatku na rzecz organizacji opp