Sprężyny zaliczają się do tego typu elementów, na które niejednokrotnie na co dzień się nie patrzy, a które występują nagminnie. Sprężyny zwykle bowiem pojawiają się jako wewnętrzna część któregoś elementu czy marzyny. Zastosowań tych elementów jest bardzo dużo, oprócz tego nie wszyscy wiedzą, że występuje kilka odmian sprężyn.

sprężyna

Źródło: vanel.com
Sporo zależy także od faktu, z którego materiału są one wykonane. Przykładowo kolorowe sprężyny z tworzywa sztucznego były kiedyś niezwykle powszechnie używanymi zabawkami dla dzieci. Bardzo znanym wykorzystaniem jest też zastosowanie ich w różnego typu mechanizmach, których zadaniem jest stworzenie amortyzacji. Przykładem tego mogą być nowego typu amortyzowane siodełka do rowerów i sporo innych przyrządów.

Zobacz ten odnośnik – to naprawdę świetna propozycja, która z całą pewnością bardzo Cię zaintryguje! Nie czekaj więc i sprawdź już teraz!

Sprężyny bywają wytwarzane z różnorodnych tworzyw. Zwykle jednak zastosowanie znajdują te z metalu – zwykle ze stali lub z innych stopów. Są cenione z uwagi na swoją trwałość przy jednoczesnej rozciągliwości.

Zastosowanie w elementach umeblowania i niewielkich przedmiotach
Niegdyś praktycznie każdy materac na łóżko miał w sobie zestaw sprężyn. W tym miejscu służą one przede wszystkim komfortowi posiadacza łóżka, który ma podparcie dla kręgosłupa i innych części ciała. Obecnie materace wytwarza się z zastosowaniem bardzo różnorodnych technologii.

Metalowa sprężyna

Autor: taymtaym
Źródło: http://www.flickr.com
Sprężynowe nadal się pojawiają i mają sporą liczbę miłośników, występują jednak także materace z wypełnieniem chociażby piankowym czy silikonowym. Poza tym sprężyny stosowane są również w innego typu meblach, na przykład w krzesłach i fotelach obrotowych.

Absorbujący artykuł? Jeżeli tak myślisz, to kliknij ten link, w serwisie prolab65, który w tamtym miejscu się znajduje, też jest coś ciekawego!

Sprężyny obserwuje się również w bardzo małych przedmiotach, takich jak na przykład mechanizm długopisu. Stosuje się je także w urządzeniach napędzanych bateriami tak nazywanymi? paluszkami.

Sprężyny w akcesoriach sportowych
Sprężyny rozciągane, takie jak tu: , a także inne ich typy, mają także szerokie zastosowanie w sporcie. Za przykład służyć mogą urządzenia do ćwiczenia mięśni rąk, zawierające sprężynę stawiającą duży opór. Także urządzenia występujące w siłowniach zawierają sprężyny. W gimnastyce i akrobatyce natomiast sprężyny wykorzystane zostały do zbudowania specjalistycznych odskoczni dla zawodników.

Różnorakie rodzaje zastosowań sprężyn
Tagi: