Kiedyś ogień był zabójczym zagrożeniem. W postawionych przeważnie z drewna miastach, kiedy zaczął palić się jeden budynek, istniało prawdopodobieństwo, że ogień ogarnie całe dzielnice. Wtedy nie działała jeszcze skuteczna automatyka przemysłowa, która osłaniałaby osady i manufaktury.

afg, automatyka przemysłowa

Autor: www.afg.poznan.pl
Źródło: www.afg.poznan.pl

Dziś nad naszymi obywatelami pieczę ma wyszkolona straż ogniowa, a w przepastnych halach produkcyjnych i hurtowniach są zakładane bezcenne sprzęty, takie jak klapy (opinie na nasz temat) dymowe. Tego rodzaju urządzenia mają za zadanie wypuszczanie dymu na dwór, gdy w hali pojawi się ogień. To niezwykle istotne dla dobra ludzi, którzy w czasie pożaru pracują w hali produkcyjnej. Następnymi ważnymi urządzeniami są wykrywacze dymu, które powiadamiają ludzi, kiedy pojawia się ogień. To ważne, ponieważ o wiele łatwiej jest zdusić pożar – klapa oddymiająca, który jeszcze się nie rozwinął. Niestety, minusem takich czujników jest to, że czasem fałszywie dzwonią, ponieważ czują na przykład dym tytoniowy. Wszelkiego rodzaju zabezpieczenia przeciwpożarowe w budynkach użytkowych i przemysłowych są systematycznie badane przez fachowców. Tutaj pełna oferta firmy

- strona główna

Następnym rodzajem automatycznych urządzeń są ogromne wywietrzniki, których zadaniem jest przewietrzanie pomieszczeń. Takie wentylatory są nieodzowne w instytucjach, w których zbierają się ludzie – na przykład w halach widowiskowych albo kinowych. Mają one też istotną funkcję w przypadku pożaru, gdyż umieją efektywnie rozwiać szkodliwy dla człowieka dym. Należy wiedzieć, że podczas pożaru dużo osób ginie z powodu toksycznych wyziewów, wywołanych przez żarzące się sztuczne materiały.

Trzeba wiedzieć, że najbardziej skutecznym aparatem przeciwpożarowym jest czujny człowiek, który wie, co trzeba robić w wypadku ognia. Dlatego każdy członek personelu powinien odbyć wyczerpujące szkolenie z dziedziny BHP. Takie trenowanie może zdawać się marnotrawstwem czasu, jednak praktyka dowodzi, że najczęściej potrafi uratować życie.
Automatyka przeciwpożarowa
Tagi: