Czym dokładnie jest napomknięty wewnątrz temaciku granodioryt? Co wchodzi w jego skład? Gdzie znajdują się jego złoża na terenie państwa Polskiego? Do czego bywa on stosowany? Jak sporo może kosztować 1 tona takiego rodzaju surowca? To wszystko oraz jeszcze więcej bez najmniejszego problemu znajdziesz wewnątrz naszego nowego – świeżutko co wydzierganego – artykuliku!

Nasz dzisiejszy temacik rozpoczniemy od odpowiedzenia na zaczynające we wstępie pytanie, a więc dokładnie: „Co to dokładnie – wróć bywa wspomniany wewnątrz temacie granodioryt?” – a więc jest on typem kwaśnej skałki magmowej typu tak zwanego „głębinowego”, która posiada postać drobnokrystaliczną lub średniokrystaliczną. Sprawa koloru wspomnianej skały to nic innego jak mocna szarość. Podstawowym składem tej konkretnej skały bywają: kwarc, plagioklazy i biotyt, a także w bardziej małych liczbach: ortoklaz, muskowit, amfibole i apatyt, nie wspominając już o pokazujących się epizodycznie innego rodzaju składników, typu na przykład: cyrkon, czy tytanit i tak w dalszym ciągu. Najważniejsze złoża tej skały znajdują się na terenie Polski na terenie dolnego śląska, wewnątrz kopalni o nazewnictwie: „Kośmin”, a dokładniej pod nazwą „Sjenit Kośmin”. Koszt jednej tony skałki granodiorytu zazwyczaj kosztuje w okolicy 20 złotówek i bywa używany najczęściej do takich rzeczy jak dekoracja.

Dobrze jest wspomnieć, że na terenie naszego kraju są również kamieniołomy wewnątrz Strzegomiu i Strzelinie, a wewnątrz których znajdują się „GranITy”, które to w rzeczywistości bywają bardziej bliskie naszym granodiorytom aniżeli właśnie skałom granitowym.
Granodioryt – a więc, jaką rzecz warto wiedzieć na temat wspomaninej skały występującej na terenie Polski
Tagi: