Kurki należą do drobiu grzebiącego, podobnie jak indyki, perlice a także przepiórki. Swoistość karmienia owego gatunku ptaków wynika ze szczególnej budowy układu trawiennego i sposobu przyjmowania jedzenia.
Kury nie mają zębów ani warg wspomagających w pobieraniu a także początkowej obróbce cząstek pokarmowych.

Ogłoszenia

Autor: GillyBerlin
Źródło: http://www.flickr.com
Do owego celu służy tylko dziób. W odróżnieniu od pozostałych gatunków mają wole, czyli uchyłek przełyku sprawujący rolę magazynu jedzenia, gdzie ulega on nawilżeniu. Żołądek złożony jest z dwóch komór. W części gruczołowej następuje wydzielanie kwasu biorącego udział w trawieniu .

Przedstawione tutaj newsy zainteresowały Cię tak mocno, że chcesz przeczytać więcej? Zapraszamy zatem do nowej strony. Tam stworzyliśmy kompleksowe objaśnienie (https://www.arapneumatik.pl/k-130-zawory-pneumatyczne-dlawiaco-zwrotne-parker-legris).

Część mięśniowa służy z kolei do rozcierania jedzenia. Cechą różniącą ptaki od innych zwierzaków jest też posiadanie 2 ślepych jelit.

pasza
W żywieniu kur niosek głównym składnikiem jest odpowiednia pasza, a więc zboża. Są jedzeniem smacznym i łatwostrawnym dla tego gatunku. To pasza – wbogacanie solą – treściwa o niewielkiej zawartości białek, za to zapewniająca pokrycie zapotrzebowania na energię ze względu na znaczną zawartość węglowodanów, głównie w formie skrobi. Zboża nie obejmują dostatecznej dla kur ilości aminokwasów lizyny. Pszenica zawiera niedużą zawartość izoleucyny. Żyto jest za to ubogie w treoninę. Z tej przyczyny pasze przemysłowe ubogacane są o te dodatki. Żyto oraz jęczmień mieszczą antyodżywcze substancje zmniejszające strawność pokarmu. Wchodzą one w reakcje z kluczowymi składowymi paszy uniemożliwiając ich wykorzystanie przez kury.

Żywienie kur niosek żytem nie jest więc zalecane. Może prowadzić nawet do biegunek. Pszenżyto zaś obejmuje więcej aminokwasu lizyny aniżeli pszenica, a mniej substratów antyżywieniowych aniżeli żyto.
Żywienie kur niosek
Tagi: