Aktualnie rynek pracy jest nieprzyjazny. Oczywiście, można wyszukać mnóstwo ofert pracy, firmy z bardzo zróżnicowanych branży wciąż poszukują nowych pracowników, ale nie każdemu jest łatwo o pracę. W najlepszej sytuacji znajdują się programiści. Wystarczy spojrzeć na oferty.

Każda strona z ogłoszeniami o pracę ma bardzo wiele ofert skierowanych właśnie do tej grupy zawodowej. Naturalnie, nie wystarczy tylko skończyć studiów. Przedsiębiorstwa najczęściej zatrudniają programistów, którzy już mogą coś zaprezentować. Dobrze jest również wyspecjalizować się w konkretnym języku programowania, ale także mieć pojęcie o podstawach innych. Na przykład, gdy chodzi o programowanie, nie ma znaczenia jaka to praca java przydaje się zawsze.

Zacznij testować

praca

Autor: KIANO
Źródło: KIANO

Inną kwestią jest praca jako tester – bądź testerem. Powinniśmy zwrócić uwagę na tego typu oferty, gdyż mogą być bardzo intratne dla osób z wykształceniem informatycznym. Generalnie jest tak, że każdy informatyk chce pisać programy, a testowaniem zajmuje się zdecydowanie mniej osób, zatem zapotrzebowanie na świetnych testerów jest ogromne. Czasami warto zmienić zawód i zamiast być takim sobie programistą, zostać doskonałym testerem.

Etat czy nie?

U progu kariery zawodowej należy też zdecydować się na to, jaka forma pracy najbardziej nam pasuje. Są ludzie, którzy zdecydowanie lepiej odnajdą się w pracy (Rozglądasz się za ciekawą pracą? Zobacz propozycje – praca recepcja warszawa work service) na etacie, świetnie sprawdzają się jako część zespołu dobrej firmy IT. Są też tacy programiści, którzy wychodzą z założenia, że praca na etacie jest katorgą i chcą pracować samodzielnie. Oferty dla programistów dość łatwo znaleźć, lecz musimy pamiętać, że na tym rynku istnieje ogromna konkurencja i przez to zlecenia trafiają do najlepszych.

Na rynku programowania ogromne znaczenie mają kontakty. Najwyższej klasy programiści najczęściej nie poszukują projektów. Poczta pantoflowa w tej dziedzinie działa idealnie i zleceniodawcy chętnie polecają sprawdzonego programistę. Są też firmy, które chętnie podpisują z programistami umowy na długotrwałe zlecenia.

W tej branży liczy się doświadczenie, terminowość i kontakty. Dobry programista, niezależnie od tego czy chce pracować na etacie, czy jest wolnym strzelcem, nie zostanie bez zleceń.

Rynek pracy dla pracowników IT
Tagi: