Guma jest niezwykle ważnym surowcem, wykorzystywanym w dużej ilości gałęzi przemysłu. Można wręcz powiedzieć, że bez niej by nie istniała nowoczesna motoryzacja, oraz wiele urządzeń i maszyn, które wykorzystują różne gumowe elementy.

lemiesz

Autor: Simon Cunningham
Źródło: http://www.flickr.com
Większości z nas guma w pierwszej kolejności kojarzyć się będzie z samochodowymi oponami, i faktycznie jest to jej niezwykle istotne przeznaczenie, choć nie jedyne. Z tego materiału wykonuje się też rozmaite uszczelki, gdyż dzięki dużej elastyczności i wysokiej odporności na różne czynniki świetnie się sprawdza w takiej roli. Najróżniejszych zastosowań gumy jest znacznie więcej, w wielu przypadkach nie jest się nawet świadomym, że w jakimś urządzeniu się ona znajduje. Często jest też wykorzystywana do tłumienia i amortyzowania rozmaitych elementów.

samochód prosto z wypożyczalni

Autor: Joe Hunt
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z tego typy elementów, które służą do ochrony przed uderzeniami i wykonanym właśnie z gumy, są odbojnice rampowe. Stosuje się je głównie na różnego rodzaju stanowiskach do przeładunku, gdzie chronią narożniki, rampy i ściany przed przypadkowymi uderzeniami.

Wejdź na autorski serwis! W nim oczekuje na Ciebie następna świetna dawka szczegółowych artykułów na ów temat. Nie pożałujesz!

Wykonane są one ze sprężystej gumy, która bardzo dobrze pochłania energię uderzenia, chroniąc tym samym dany element przed uszkodzeniem.

Jak się okazuje odbojnice gumowe producent są również często wykorzystywane w naszych domach i mieszkaniach, na przykład jako ochrona All-secure – (systemy alarmowe gdańsk) drzwi przy gwałtownym otwarciu. Ilość oferowanych modeli takich odbojnic jest naprawdę bardzo duża, a ich charakterystyczną cechą jest to, że praktycznie wszystkie zrobione są z gumy.
W jakich celach wykorzystywana jest guma, gdzie stosuje się odbojniki.
Tagi: