Są przedsiębiorstwa, które istnieją na rynku od długiego czasu i prowadzą usługi, które zdawać by się mogło dawno wyszły z mody. Jednak rzeczywistość jest taka, że odlewnie były, są i będą, bo zawsze będą ludzie chcący rzeczy, które powstały przez odlew czy to metali kolorowych czy odlewy żeliwa sferoidalnego. Jak wiemy, albo jak możemy się domyślać odlewy z metali kolorowych to najczęściej różne fajne dodatki, które idealnie sprawdzą się jako dekoracja, natomiast odlewy z żeliwa sferoidalnego są praktyczniejsze i są stosowane np. przy robieniu zamknięć do studzienek kanalizacyjnych. Ale bez względu na to, które odlewy się robi to pewne jest, że: odlewnie są bardzo ważnymi punktami na mapie naszego kraju.

maszyny odlewnicze

Autor: Paul VanDerWerf
Źródło: http://www.flickr.com
Na początku projekt potem odlew ciekawe: technicast

Gdy dostrzegamy jakiś fajny metalowy produkt, bywa, że zastanawiamy się w jaki sposób został zrobiony. Odpowiedź jest banalna został zrobiony odlew. W naszym kraju odlewnie – czytaj resztę pod adresem – funkcjonują od lat. Nie tylko tworzą odlewy z wszelakich tworzyw, to na dodatek prowadzą działalność usługową na obszar krajów członkowskich UE. Do tego nasze ciekawe odlewy handlują również materiałami odlewniczymi. Ale zanim zobaczymy figurkę z metalu musi powstać projekt tego rodzaju produktu, a później musi powstać model przyrządu odlewniczego. Następnie jest tworzone oprzyrządowanie odlewnicze.

wykonany odlew

Autor: Karen Green
Źródło: http://www.flickr.com

Po czym dochodzi do całej masy innych procesów m.in. wykonywanie rdzenia, przerabianie masy formierskiej. Kolejno w ciągu produkcyjnym dochodzi do formowania konkretnych kształtów, a później dochodzi do topienia konkretnego żeliwa. Na końcu można mówić o tym, o czym pod koniec każdej produkcji się mówi – pozostaje wykończeniowa robota. Trzeba oczyścić daną rzecz i upewnić się, czy dana seria jest właściwie wykonana. Tak, więc zrobienie w odlewni rzeczy wcale nie jest takie proste. Trzeba się nieźle napocić. Chociaż w dużej mierze jest to praca nie fizyczna.

Nie ma, co się dziwić, że część figurek zaskakuje nas precyzją, z jaką są stworzone. Trzeba jednak pamiętać, że zdarza się, iż coś nie wyjdzie. Bywa, że zawinił czynnik ludzki, ale nie zawsze. Automatyzacja produkcji może prowadzić do negatywnych skutków, takich jak to, że jakaś część zrobionych odlewów jest uszkodzona. Trzeba wtedy zmienić parametry na urządzeniach, które są używane przy ciągu produkcyjnym i działać dalej. Ludzie, którzy są w tej branży od lat widzą różnicę, jaka jest miedzy tym ile trzeba było pracować dawniej, a tym ile pracy muszą wkładać w działanie obecnie.
Piękne odlewy – jakie aspekty przydałoby się wiedzieć w tym temacie?
Tagi: