Kwarc jest jednym z najbardziej popularnych minerałów które występują na ziemi, a znany jest on przede wszystkim po postacią piasku. Na terenie naszego kraju występują bardzo duże ilości piasków kwarcowych, jakie są bardzo powszechnie stosowane w różnych gałęziach przemysłu.

piasek kwarcowy

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
Na tym minerale opiera się między innymi przemysł szklany, bowiem to właśnie piasek jest podstawowym produktem do wytwarzania szkła. W przypadku surowca do produkcji konieczne są jego określone parametry, czyli skład chemiczny i uziarnienie. W zależności od nich piasek został podzielony na parę różnych klas, odnoszących się do poszczególnych rodzajów szkła. W naszym kraju działa kilka kopalni dostarczających piasków wysokiej jakości, dzięki czemu dostęp hut do najlepszych surowców jest bez przerwy zagwarantowany.

Następnym zastosowaniem, jakie będzie miał piasek kwarcowy jest produkcja form. Przy tym zastosowaniu piaski powinny mieć właściwą temperaturę spiekania, gwarantującą należyte parametry gotowych produktów. Ale chyba największym odbiorcą różnych odmian piasku jest budownictwo, bowiem tam materiał ten jest bardzo powszechnie wykorzystywany.

Jeżeli chcesz poznać w dokładniejszy sposób dane na publikowany wątek, to sprawdź tu praktyczne informacje (http://www.purevent.pl/cennik/), mające dodatkowe newsy.

Piasek używa się tam do produkcji cegieł, betonu, a także zapraw. W pierwszych dwóch zastosowaniach powinien on posiadać odpowiednie właściwości, natomiast przy zaprawach wymagania będą znacznie mniejsze.

Z tego też powodu w takich przypadkach piasek przeważnie wydobywa się w najbliższej okolicy, aby oszczędzić na kosztach transportu. A że w każdym rejonie jakieś złoża piasku można znaleźć, to nie ma żadnego problemu z dostępem do tego materiału.
Czym charakteryzuje się piasek powstały z kwarcu, gdzie jest stosowany w przemyśle.
Tagi: