Opady mają to do siebie, iż występują z różnorodnym nasileniem jak też nie jest łatwo z góry przewidzieć w których okresach wystąpi susza, natomiast w jakich ulewne deszcze.
Biorąc pod uwagę wyłącznie czas maj–wrzesień, średnia miesięczna liczba opadów atmosferycznych w owym okresie wynosi 50–70 mm zależnie od rejonu.

producent zbiorników

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Odpowiada to przeciętnie 60 litrom wody na metr kwadratowy, z tym że taki napływ może wystąpić jednokrotnie przy mocnej ulewie czy też rozłoży się równomiernie na kilka dni w ciągu miesiąca.
maszyny na placu budowy

Autor: Jocelyn Kinghorn
Źródło: http://www.flickr.com

Przyjmując tenże opad, liczba wody realna do odprowadzenia z dachu o nawierzchni ok. 200 m2 to ok. 12 m3.

Czy masz ochotę, poznać kolejne wiadomości? Jeśli tak, to wejdź na ten odnośnik i zobacz w artykule (https://www.arapneumatik.pl/k-2-pneumatyka-parker) więcej danych. One prawdopodobnie także Cię zaintrygują!

budowa tak wielkiego pojemnika to znaczny koszt i stąd z zasady nie instaluje się większych niż 3–4 m3, zwłaszcza że intensywne opady atmosferyczne mogą występować nieczęsto. Inna rzecz to opłacalność i sens budowy (zobacz zawiesie łańcuchowe na cleo-polska.pl) takowego pojemnika. Producent zbiorników zapewnia, że liczba wody wyczerpywanej do nawadniania np. gazonu powinna jednorazowo wynosić 10–20 lITrów na m2, a więc ze zbiornika można będzie nawodnić jednym podlewaniem mniej więcej 200–300 m2. Powinniśmy również mieć na względzie, że nieodzowność nawadniania występuje w czasie dłuższej suszy, a wtenczas i pojemnik nie będzie napełniony. Pod względem ekonomicznym opłacalność takowej inwestycji jest przynajmniej wątpliwa. Założywszy nawet, że uda się w całości spożytkować wodę opadową, to całkowita jej objętość w ciągu letnich miesięcy wyniesie blisko 60 m3.

Przyjmując przeciętną cenę 1 m3 wody na poziomie 3 zł, potencjalne oszczędności w przeciągu roku wyniosą mniej więcej 180 zł, jednakże w praktyce będzie to znacznie mniej.
Czy warto zamontować podziemny pojemnik na wodę deszczową oraz jaka powinna być jego kubatura?
Tagi: