Opady mają to do siebie, iż występują z rozmaitym nasileniem a także trudno z góry przewidzieć w jakich okresach nastąpi susza, zaś w jakich ulewy.
Biorąc pod uwagę tylko okres maj–wrzesień, przeciętna miesięczna liczba opadów w tym okresie wynosi 50–70 mm w zależności od regionu.

zakup

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Odpowiada to przeciętnie 60 litrom wody na jeden metr kwadratowy, z tym że taki napływ może wystąpić jednorazowo przy mocnej ulewie czy też rozłoży się równomiernie na kilka dób w ciągu miesiąca.
producent zbiorników

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com

Przyjąwszy ów opad, liczba wody realna do odprowadzenia z dachu o nawierzchni ok. 200 m2 to ok. 12 m3. konstrukcja tak dużego zbiornika to znaczny koszt i dlatego z zasady nie instaluje się większych niż 3–4 m3, zwłaszcza iż gwałtowne opady atmosferyczne mogą występować z rzadka. Inna kwestia to opłacalność i sens budowy takowego zbiornika. Producent zbiorników zapewnia, iż liczba wody zużywanej do nawadniania np. gazonu powinna jednorazowo wynosić 10–20 lITrów na m2, czyli ze zbiornika (poznaj co proponuje Mar Agency Sp. z o o) będzie można nawodnić jednym nawadnianiem mniej więcej 200–300 m2. Trzeba też mieć na względzie, że nieodzowność nawadniania występuje w okresie dłuższej posuchy, a wówczas i zasobnik nie będzie pełny. Pod względem ekonomicznym opłacalność takiej inwestycji jest co najmniej wątpliwa. Założywszy nawet, że uda się w całości wykorzystać wodę opadową, to całkowita jej objętość w przeciągu miesięcy letnich wyniesie blisko 60 m3.

Przyjąwszy średnią cenę 1 m3 wody na poziomie 3 zł, prawdopodobne oszczędności w przeciągu roku wyniosą blisko 180 zł, jednak w praktyce będzie to o wiele mniej.
Czy warto zamontować podziemny zbiornik na deszczówkę i jaka powinna być jego pojemność?
Tagi: