Auto to nie tylko duże udogodnienie, ale również i obowiązek – mniejszy lub większy. W przypadku niektórych ambarasów niedoświadczeni kierowcy nie wiedzą, co tak naprawdę dzieje się z ich autem, a nawet niekiedy nie znają najbardziej ważnych części, które są potrzebne podczas jazdy.
Nie każdy wie, czym właściwie jest choćby sprężarka klimatyzacyjna, która zarazem jest niezbędna w kwestii działania układu klimatyzacji – szczególnie potrzebnej w porze letniej.

Trzeba pamiętać, iż klimatyzacja jest innym urządzeniem w stosunku do układu chłodzenia silnika właśnie napomnianą już sprężarką. Potrafi ona bowiem wprowadzić w ruch odpowiednią ciecz i ją spręża. Dochodzi do powstawania nadmiernej ilości ciepła, a to z kolei chłodzi powietrze w we wnętrzu auta. Sam proces chłodzenia jest nader skomplikowany, jednak najważniejszą kwestią jest to, że sprężarka klimatyzacyjna to jedno z najważniejszych urządzeń. Bardzo często sprężarki są wyposażone w tłokową konstrukcję, a także dzieli się je na dwie kategorie – o stałej i zmiennej pojemności. Stała zawsze pracuje w ten sam sposób, natomiast pojemności zmienne – uzależnione są od ilości obrotów jednostki napędowej.
sprężarka klimatyzacji; kompletne sprzęgło 

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
W samochodzie niezbędne jest również kompletne sprzęgło, narażane każdego dnia na niezwykle duży wysiłek podczas jazdy. Przede wszystkim sprzęgło ma za zadanie łączyć z jednostką napędową i przerywa przekazywanie mocy pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów. Ochrania równocześnie przed drganiami.

Trzeba wspomnieć też, że kompletne sprzęgło to swoiste komponenty, do których zalicza się między innymi koło zamachowe albo dwumasowe, jak również tarczę sprzęgła, tarczę dociskową oraz wyprzęgnika.
Parę słów na temat części samochodowych
Tagi: