Czy wiesz, że tzw. stop żelaza z węglem jest używany przez ludzkość do tworzenia wielu różnorodnych sprzętów? Buduje się z niego zarówno kadłuby statków czy samolotów, ale także przykładowo noże albo wiele elementów, które zastosowane bywają przykładowo w samochodach.
Ten stop to nic innego niż ogólnie wykorzystywana w różnych dziedzinach przemysłu stal.

stal

Autor: ARAD
Źródło: ARAD
Przez lata od jej odkrycia, wymyślono przeróżne rodzaje tego produktu, m.in. bardzo słynną – nierdzewną. Używa się ją wszędzie tam, gdzie element z niej wyprodukowany ma styczność z wodą. Znakomitym dowodem są dachy czy rynny.

Ten tekst ma bardzo ciekawą treść, lecz odszukaj serwis (http://www.mega-pol.com/9,8,sprzedaz_kruszywa.html), który ma analogiczne informacje. Także na pewno będą niezwykle zajmujące.

Z różnych gatunków stali robi się m.in. części maszyn rolniczych, puszki do napojów, różne konstrukcje budowlane (np. szkielety hal produkcyjnych czy też dźwigary). Należałoby również dodać, że tego typu surowiec służy również do tworzenia instalacji elektrycznych czy też infrastruktury trakcyjnej. Warto wspomnieć, że wymieniony stop może posiadać też inne dodatki, jakie potrafią dodatkowo wzmocnić stal zbrojeniowa. Można by ją w tym czasie zastosować np. do łyżek koparek, ponieważ ten element powinien być wyprodukowany z trudnego do starcia materiału.

Należałoby także dodać, że przedstawiany surowiec ma swoje różne właściwości, które mogłyby mówić o jego jakości.

Należą do nich ciągliwość, sprężystość, twardość czy odporność na działanie środowiska. O jakości stali świadczą dawane jej standardy, np. PN-EN 10020:2003|PN-EN 10027-1:2005 czy PN-EN 10027-2:1994.
Jakiego rodzaju właściwości może mieć tak zwany stop żelaza z węglem?
Tagi: