Siłownik elektromechaniczny wbrew pozorom nie ma skomplikowanej budowy – zbudowany jest z silnika oraz przekładni, jaka przekształca ruch obrotowy wirnika na liniowy ruch tłoka. By można było zyskiwać spore siły na końcówce tłoka, najbardziej często stosowane są przekładnie wielostopniowe.

Siłowniki elektromechaniczne różnią się w budowie od rodzajów pneumatycznych oraz hydraulicznych. Należy przyznać, że różnice są dość duże. Nie będzie napędzać ich bowiem sprężone powietrze lub olej tłoczony pompą, ale energia elektryczna, co ma wpływ na to, iż sterowanie oraz obsługa tego rodzaju siłownika jest łatwiejsza i bardziej tania. Nie trzeba więc się bać nieszczelności, jaka mogłaby się pojawiać w układzie zasilania siłownika. Tego typu nieszczelności mogą odpowiadać za minimalizację siły działania siłownika lub ubytek czynnika napędowego – oleju albo powietrza. Aby dowiedzieć się więcej zobacz serwomotory elektromechaniczne.

Nie musimy na wymianę drogich pomp lub sprężarek, które oczywiście dosyć naturalnie ulegają zużyciu.

Nie zapominaj o tym, że masz możliwość przeczytać następne zajmujące wątki – trzeba tylko na tej stronie www (https://www.bio-diag.pl/) kliknąć w umieszczony tam link.

Instalacja, jaka steruje siłownikiem elektrycznym jest o wiele mniej skomplikowana, a to sprawia, że jest też tańsza oraz mniej skomplikowana w montażu. Jak działa tego rodzaju siłownik? Jego zasada działania jest niezbyt zawiła. Silnik elektryczny przy wsparciu przekładni obraca śrubą napędową, po jakiej przesuwa się nakrętka. Do niej umocowany jest tłok. Ruch nakrętki po śrubie gwarantuje ruch całego tłoka.

Profesjonalne serwomotory
Dzięki tego rodzaju budowie siłownik jest w stanie utrzymać włożony na niego ciężar także wtedy, jak odłączone jest od niego zasilanie. Kilkustopniowa przekładnia, a zwłaszcza śruba napędowa oraz nakrętka mają wpływ na to, iż układ jakby sam się hamował, co znaczy, że nie jesteśmy w stanie wcisnąć albo wyciągnąć tłoka, jak nie działa silnik.

Wiadomo, że jak na siłownik postawimy zbytnio wielki ciężar to może się to zmienić, a to z tego powodu, że siłownik ulegnie uszkodzeniu. Są różne rodzaje siłowników, na przykład niektóre mogą posiadać zainstalowane wyłączniki krańcowe jakie są ukryte wewnątrz silnika, których sygnał nie jest wyprowadzony z siłownika do układu sterującego. W tego rodzaju ewentualności to one odłączają napięcie od silnika w danym kierunku.

Jeżeli zainteresował Cię zaprezentowany zagadnienie, poznaj serwis żywice do infuzji, gdzie znajdziesz obszerne info. Pogłęb swoją wiedzę.

Ruch tłoka w innym kierunku będzie dopiero przeprowadzony, jak odwróci się polaryzacja napięcia zasilania siłownika.Dużo szczegółów znajdziesz pod linkiem

Jak działają siłowniki elektromechaniczne? Co warto wiedzieć na ten temat?
Tagi: