Już od tysięcy lat ludzie wykorzystywali właściwości sprężyn, przykładowo przy kuszach oraz łukach. Już w tych sprzętach gromadzona była energia, która w pewnym momencie była uwalniania, powodując jej bardzo gwałtowne oddanie. Wraz z rozwijaniem się przemysłu i techniki znaczenie sprężyn bardzo rosło, obecnie są one do znalezienia w większości urządzeń domowych i przemysłowych, o czym wielu ludzi nawet nie ma pojęcia. Obecnie odmian sprężyn jest dużo, wytwarzane są one w niezliczonej liczbie wersji, ale zasada ich funkcjonowania nie zmieniła się od setek lat – sprężyny gromadzą energię, która w określonym przypadku będzie oddawana.

sprężyny

Autor: http://www.freeimages.com/
Źródło: http://www.freeimages.com/
Przemysł związany ze sprężynami jest mało znany przeciętnemu człowiekowi – produkcja sprężyn odbywa się bowiem w specjalistycznych zakładach które współpracują z przemysł (arapneumatik.pl/p-163-przepustnica-klapowa-zawor-motylkowy-klapa-centryczna-miekko-uszczelniona-do-wody-wafer-sylax-urania)em motoryzacyjnym, elektronicznym albo budowlanym – więcej informacji.

Zainteresował Cię ten tekst? Zobacz i sprawdź koniecznie koniecznie, tutaj znajduje się coś, co z pewnością także Ci się spodoba.

Przeważnie takie firmy nie promują się w telewizji, bo i nie mają takiej potrzeby – zainteresowani klienci i tak zjawią się u nich z zamówieniami, a jest to branża w jakiej wszyscy się doskonale znają.

Sprężyny są dostępne w najróżniejszych odmianach i wersjach. Najpopularniejsze i wytwarzane w największej liczbie odmian są sprężyny ściskane i rozciągane. Odmiany ściskane mają zwoje w pewnej odległości od siebie, pod wpływem przyłożonej siły zbliżają się one do siebie,

sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

gromadząc energię, którą oddają po cofnięciu. Zupełnie przeciwnie funkcjonują sprężyny rozciągające, one w stanie spoczynku mają ściśnięte zwoje, a w trakcie pracy się rozciągają. Często sprężyny rozciągane mają na końcach specjalne haki lub zaczepy, przy pomocy jakich można je przymocować w danym urządzeniu.

Często używane są też wersje skrętne, one z kolei działają na zasadzie skręcania sprężyny zamocowanej w urządzeniu. Dość zróżnicowany jest także rodzaj materiałów używanych do ich produkcji, może to być zwykły drut stalowy, wykonany ze stali nierdzewnej lub pokryty cynkiem. Rodzaj materiału zależny jest przede wszystkim od tego, w jakich warunkach produkowana sprężyna ma pracować, przy urządzeniach zewnętrznych niezbędne będzie zapewnienie odporności na rdzewienie.
Użycie sprężyn w różnych gałęziach przemysłu, podstawowe ich rodzaje i typy
Tagi: