Z pewnością różnorakie związki chemiczne mają istotne miejsce w naszym życiu. Dzięki nim można uzyskać różne produkty, jakie można stosować do produkcji wielu różnorakich elementów, i to w wielu dziedzinach. Dosyć interesujące rozwiązania oferują granity i węglany wapnia, więc warto przyjrzeć się temu z bliska.

granit

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Jak wiadomo z lat szkolnych, węglan to najbardziej zwyczajny nieorganiczny związek chemiczny, jaki jest dosyć rozpowszechniony w przyrodzie. Stanowi podstawę wielu minerałów, takich jak kalcyt czy aragonit. Jest też składnikiem pewnych skał, przykładowo dolomitu. Jednak co nas najbardziej ciekawi, znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Pod postacią wapienia używany jest jako kamień budowlany, natomiast w formie sproszkowanych skał wapiennych służy jako surowiec do otrzymywania wapna palonego.

Dość silnie zmielony może być wykorzystany jako biały barwnik, w postaci farby wodnej. Węglan wapnia to chemiczny dodatek do żywności, wykorzystywany jako utwardzacz, a również jako biały barwnik spożywczy w tego typu produktach jak pieczywo, herbatniki czy lody. Ponadto, węglan wapnia odnajdziemy również w kosmetykach, tabletkach z witaminami, a nawet w papierosach- sprawdź moją stronę. W takiej technologii oczyszczania wody stosowany jest do powiększenia zasadowości, a też związania dość agresywnego dwutlenku węgla.

Granit (opinie na nasz temat) jest chyba bardziej popularny, gdyż od razu kojarzy się z używaniem go w budownictwie. Wykorzystywany do budowy dużej ilości elementów, zwłaszcza zaś można z niego wykonać tego rodzaju elementy jak parapety lub blaty granitowe. To głębinowa kwaśna skała o budowie jawnokrystalicznej- WKG.

kamień, granit

Autor: Jesse Wagstaff
Źródło: http://www.flickr.com

Zbudowana jest między innymi z kwarcu. To zastosowanie w budownictwie już jakiś czas jest bardzo popularne, ponieważ występuje bardzo duża dostępność dużych bloków, jakie łatwo się tnie i poleruje. Granit maGranit (http://www.kamieniarstwo.pl/)o wysokie walory estetyczne a także wytrzymałość oraz kwasoodporność. W budownictwie poza wykorzystaniem go w celach dekoracyjnych, ma zastosowanie też jako kamień budowlany (bloki, krawężniki czy grys). Co ciekawe, granit jest wykorzystywany w sporcie żużlowym, gdyż stanowi nawierzchnię toru, która w dużym stopniu zmniejsza przyczepność kół. Dzięki temu ten sport jest bardziej efektowny. Granit ma zastosowanie także w curlingu, jako materiał do produkcji kamieni curlingowych.

Jakie zastosowanie ma granit? Gdzie się go używa? Co natomiast można powiedzieć o użyciu węglanu wapnia?
Tagi: