Wyrażenie mówiące o tym, iż coś jest „dziurawe jak polskie drogi” już kiedyś weszło do języka kolokwialnego. Co prawda autostrad wciąż w Polsce jest mało, lecz jakość szos w znacznej większości uległa znacznej poprawie.

produkt

Autor: Fundación Karisma Colombia
Źródło: http://www.flickr.com
Poza tym to nie w Polsce a u naszych ze wschodu sąsiadów kierowcy podobno jeżdżą slalomem, aby wymijać otwory które powstały na nawierzchni trasy.
pojemniki

Autor: NRMA Motoring and Services
Źródło: http://www.flickr.com

Choć nieco nam jeszcze brakuje do sytuacji, jaką mogą się cieszyć mieszkańcy zachodniego mocarstwa, to asfalt, jaki jest stosowany do budowy polskich szos szybkiego ruchu nigdy nie różni się znacznie od górujących zwyczajów – inwestycje drogowe asfalt. Takich szos jest niestety zwyczajnie jeszcze za malutko. A czym w zasadzie jest asfalt? Otóż asfalt to surowiec pochodzenia prostego lub uzyskiwany jako jedna z frakcji przerobu ropy naftowej. Posiada on wtedy konsystencję stałą lub półstałą. Taki asfalt mógłby mieć kolor ciemnobrązowy lub czarny. Jeśli chodzi o zastosowanie tego materiału, to używa się go przede wszystkim do budowy jezdni drogowych, lecz również na potrzeby prac budowlanych do produkcji papy oraz jako surowiec izolacyjny.
pmb 45/80-65

Autor: Szymon Sieciński
Źródło: http://www.flickr.com
Wytwórcy spotykanych przez nas na co dzień przedmiotów jako ich określenia najczęściej używają jakichkolwiek łatwo wpadających w ucho określeń.

Spójrz na portal i prześledź wpis (http://www.widlak-serwis.pl/relokacja-maszyn-zywiec.html), który niewątpliwie w całości Cię wciągnie, ponieważ dane tam umieszczone, przyciągają zainteresowanie.

Taka sytuacja nie występuje wszakże w wypadku naszego największego producenta Asfaltu, jaki nazwał swój jeden z najczęściej stosowanych w Polsce asfaltów złożonym określeniem pmb 45/80-65 – asfalt modyfikowany polimearmi.

Mógłby być on używany we wszelakich rodzajach mieszanek mineralno-asfaltowych do warstw ścieralnych, czyli tego typu, które stanowią wierzchnią część nawierzchni drogi (AC, SMA, BBTM). Asfalt pmb 45/80-65 ma optymalne cechy użytkowe, takie jak penetracja w 25°C, temp. mięknięcia czy temp. łamliwości wg Fraassa.
W jakiej sytuacji używany jest asfalt?
Tagi: