Inwestycje, nieruchomości

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Bardzo często słyszymy o oszustwach {jakich|których] dopuszczają się firmy trudniące się obracaniem pieniędzmi. Różnego rodzaju parabanki nie posiadające żadnych zabezpieczeń finansowych, dziwaczne firmy, które obiecują niebotyczne zyski – to wszystko powinno wzbudzić nasze podejrzenia i niepokój i skłaniać do porządnego dopytania się co skrywa się za obietnicami kilkunasto procentowych zysków.

Niestety ludzie są chciwi, a dodatkowo mają tendencję do czytania dokumentów, które podpisują tylko po łebkach, albo wręcz do nie czytania wcale. Co gorsza, kiedy dochodzi do różnego typu kłopotów nigdy nie poczuwają się do odpowiedzialności za swoje straty. To, że zainwestowali pieniądze w najgłupszy z możliwych sposobów w ogóle nie przychodzi im do głowy. A przecież możemy to zrobić inaczej. Przede wszystkim bez ryzyka. Banki to instytucje, które naturalnie nie zaoferują nam kilkunastu procent zysku na lokacie, lecz mają właściwe zabezpieczenia finansowe od państwa i gdyby cokolwiek niedobrego się wydarzyło, doszłoby do upadłości, wówczas nasze środki są zabezpieczone i można liczyć na ich zwrot. To zdecydowanie powinno nas przekonać do lokowania pieniędzy właśnie w ten sposób.

Mamy oczywiście jeszcze inne możliwości. Przykładowo obligacje skarbowe. Są to papiery wartościowe, emitowane przez Skarb Państwa i tym sposobem „pożycza” pieniądze od obywatela, który te obligacje nabędzie. Co więcej emitent obligacji jest zobowiązany do odkupienia ich z odpowiednimi odsetkami po upływie określonego czasu. Zwykle obligacje nabywa się na rok, dwa, albo dłużej – zazwyczaj nie więcej niż dziesięć lat. Obligacje skarbowe są najbardziej bezpieczną lokatą kapitału na rynku. Gwarantem jest państwo, więc dysponuje ono co by nie powiedzieć największym majątkiem na rynku.

Gpwcatalyst - obligacje skarbowe

Źródło: Gpwcatalyst.pl

Naturalnie, może być tak, że państwo stanie się niewypłacalne, lecz są to sytuacje nieczęsto spotykane – dla przykładu totalne załamanie gospodarki czy jakiś kryzys. Nawet pomimo tego inwestując w obligacje podejmujemy najmniejsze ryzyko.

W Polsce mamy dwa typy obligacji skarbowych. Są to obligacje oszczędnościowe przeznaczone tylko dla osób fizycznych i obligacje rynkowe dostępne także dla osób prawnych. Są oczywiście między nimi także inne różnice, tak samo jak odmienne mamy oprocentowanie obligacji w zależności od okresu na który je zakupujemy. Gdy zdecydujemy się na zakup obligacji na pewno dostaniemy dokładne informacje.

Obligacje skarbowe dobrym sposobem na pomnożenie gotówki
Tagi: