Mogłoby się wydawać, że rynek stali w Polsce nie pracuje teraz na wysokich obrotach, istnieje bardzo wiele firm z gałęzi przemysłu ciężkiego, wytwórczego i metalurgicznego, które nie mogą narzekać na brak pracy. Firmy te utrzymały się na rynku, ponieważ za sprawą zaawansowanego technologicznie zaplecza technicznego mają możliwości zrealizować wszelkie zlecenia od najbardziej wymagających branżowych partnerów z kraju i zagranicy.

Stal

Źródło: sxc.hu

Dokształcanie zespołu i świetne rozeznanie w najnowszych technologiach i trendach z tej branży połączone ze sprawdzonymi technikami pozyskania strategicznych kontrahentów może uplasować przedsiębiorstwo na naprawdę dobrej pozycji. Warto podejmować częste współprace z innymi, ale nieco pokrewnymi gałęziami, na przykład motoryzacyjną czy architektoniczną, żeby uczynić ze swojego przedsiębiorstwa rozwijający się biznes.

Żeby firma znalazła się wśród liderów rynku, zwykle musi inwestować w kupno specjalistycznych maszyn, odpowiedniego sprzętu „wagi lekkiej” i oprogramowania do komputerów, pozwalającego przeprowadzać część prac niemal bezobsługowo. Oczywiście zatrudnianie stale doszkalających się pracowników również jest nie bez znaczenia. Maszyny działające w tym przemyśle wykonują między innymi cięcie (moja strona) stali oraz jej gięcie i spawanie. Cięcia można robić laserem lub za pomocą strumienia wody. Możliwe jest też cięcie plazmowe.

Spawanie

Źródło: sxc.hu

Powszechnie wiadomo, że wiązka laserowa jest nieodzownym przyrządem – bardzo precyzyjnym, sprawdzającym się głównie gdy należy zadbać o drobiazgi, dlatego jest tak powszechnie wykorzystywana. Ale jeśli chodzi na przykład o blachy trudnościeralne lub komponenty zrobione ze stali, tytanu czy mosiądzu, dużo lepiej spisze się maszyna ze stołem do cięcia blach wodą. Atutem tego sposobu jest fakt, że woda stosowana do ciecia jest zimna i nie należy obawiać się zniszczenia tworzywa poprzez za wysoką temperaturę. Wycinany materiał nie rozgrzewa się i nie zachodzą zmiany metalurgiczne.

Po obróbce podstawowej przychodzi wreszcie czas na prace wykończeniowe jak szlifowanie czy obróbkę wibrościerną. Jednakże można trochę czasu i przyciąć koszty, bo przy takich pracach jak cięcie (odkryj serwis) stali strumieniem wody, maszyny umożliwiają korzystanie z dodatku ścierniwa. Pomaga to w uzyskaniu gładkiej pozbawionej nierówności linii przecięcia, która nie wymaga już dopełniającego wykańczania.

Co specjaliści z branży stosują do obrabiania materiałów z przemysłu ciężkiego?
Tagi: