Co to jest laser? Jest to wzmacnianie wiązki świetlnej przez zwiększoną emisję promieniowania. Ogólnie, to urządzenie, które jest w stanie wyprodukować strumień mocnego promieniowania elektromagnetycznego w przedziale od nadfioletu, aż po daleką podczerwień. Lasery używane są w wielu dziedzinach, żeby powiedzieć o większości z nich musielibyśmy wydać dużą książkę. Tutaj skupimy się na specyficznym urządzeniu, którym jest znakowarka laserowa.

laserowe wycinanie

Autor: Barta IV
Źródło: http://www.flickr.com

Właściwie to znakowarki laserowe dzielimy na dwie grupy. Jedną stanowią znakowarki laserowe do metali i tworzyw, drugą – do niemetali. Do metalu można zarekomendować typ urządzeń YAG. Jeszcze całkiem niedawno był to jeden z najpopularniejszych typów takiej znakowarki (kliknij tutaj). Dziś stosowane są bardziej nowoczesne, bardziej mocne i tanie w użytkowania lasery fibrowe. takie znakowarki to najwyższa technologia w skali światowej. Dobrze się sprawdzają na wydajnych liniach oraz do głębokiego grawerowania surowca.

Nie wahaj się: przejdź do serwisu części zamienne do pieców próżniowych, by poznać ciekawe info na opisywany w artykule zagadnienie. Czekamy na twoją opinię!

Potrzebują naprawdę niewiele energii, są niemalże samowystarczalne podczas pracy, długowieczne – około dziesięć lat użytkowania.

Kolejny typ – lasery YVO4 to odpowiedniki znakowarek YAG. Wyróżniają się minimalnie różną długością fali, posiadają również świetną precyzję, a przy tym nie potrzebują zbyt wiele energii.

Jeśli po przeczytaniu publikowanego tekstu będziesz chciał poszerzyć dane na opisywany temat, to pomocne omówienie niesłychanie Ci może pomóc – kliknij i zobacz!

Do produktów niemetalowych używamy laser gazowy, określany także jak laser co2 (Lasser Technik). Urządzenie takie ma dużo plusów, a są nimi niewygórowana cena, spory wybór rodzajów oraz bezpieczne użytkowanie. Niestety, są też wady, należy tutaj wspomnieć, że znakują one tylko na tak zwanych “miękkich podłożach”, jak na kartonie albo papierze.

karton

Autor: Michael Coté
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba wiedzieć, że praca z tego typu urządzeniami może być niebezpieczna, więc nie można narażać swojego zdrowia. Pamiętaj zawsze o dwóch łatwych do zapamiętania zasadach. Najpierw wydziel specjalne miejsce na swój laser. Najbardziej bezpieczne oraz najlepsze w pracy są takie lasery, które pracują w specjalnie do tego celu wydzielonych strefach bezpieczeństwa (na przykład zostały zamknięte w obudowie klasy I). Niezmiernie istotną kwestią jest, żeby używać okularów chroniących nasz wzrok, gdyż promieniowanie emitowane przez laser przeważnie jest niewidoczne dla ludzkiego oka, co może okazać się dość zdradliwe i dlatego niebezpieczne.

Gdzie możemy korzystać z laserów? W jakiej branży jest to szczególnie wykorzystywane? Co warto o tym wiedzieć?
Tagi: