Każdy z ogrodników doskonale to wie, że dobrze naśladować naturę, żeby najlepiej zarządzać własnym ogrodem. Dzięki temu możemy liczyć na powodzenie, czyli zdrowe oraz obfite plony. Używanie mączek skalnych w ogrodzie to idealny sposób na wzbogacenie gleby.

Mączka skalnatworzy się w kamieniołomach jako uboczny produkt podczas obróbki skał. Mają w sumie takie same właściwości, jak pyły, które tworzą się w wyniku rozpuszczenia skał, przez działania jakie zachodzą w przyrodzie. Mączki skalne są w stanie powstawać z różnorodnych minerałów, różnią się więc zatem składem chemicznym, zwłaszcza zawartością wapnia, magnezu i potasu. Każda jednakowoż odznacza się dość dużą zawartością wartościowych mikroelementów, jakie stopniowo zostają przyswajane przez rośliny.

kruszywa

Autor: Mike Boucher
Źródło: http://www.flickr.com

Mączki skalne to nawozy wolnodziałające, których składniki powinny być na początek przetworzone przez mikroorganizmy i procesy glebowe.

Najrozmaitsze informacje zwykle zmieniają się z dnia na dzień – najnowsza wiadomość za każdym razem się przyda. Pragnąć się z nią zapoznać, wejdź w wskazany link – w nim całość dla Ciebie opisaliśmy.

Ich działanie jest tak naprawdę ściśle uzależnione od aktywności glebowej. Dla początkującego ogrodnika używanie skalnych mączek jest bardzo pomocne, bo chroni go od przenawożenia gleby, co dość często ma miejsce w przypadku wykorzystywania nawozów szybkodziałających. Takie mączki posiadają właściwości przetrzymywania wody oraz składników mineralnych. Ich regularne stosowanie przyczynia się do powstawania struktury gruzełkowej w glebie, powiększa się aktywność mikroorganizmów a także procesów glebowych. Największe właściwości magazynowania wody oraz składników pokarmowych mają mączki z minerałów ilastych, na przykład z bentonitu i montmorylonitu. Są zalecane dla użyźniania gleb suchych oraz piaszczystych.

Formuła tej witryny bardzo Ci się podoba? Cieszy nas to. Więc pewnie chcesz przejść do kolejnej strony? Proszę, dowiedz się jak to uczynić.

Dostępne są także mączki kamienne, które powstały z granitu, bazaltu czy skał wulkanicznych, są w stanie one wspaniale wzbogacić glebę w składniki odżywcze. Mączki tworzone są też z magnezytu, dzięki znacznej zawartości magnezu oraz wapnia, zalecane są do użyźniania gleb kwaśnych. Każda z mączki zaklasyfikowana jest jako dosyć cenny dodatek do kompostów oraz nawozów płynnych, bo mogą neutralizować niemiłe zapachy. Mączki najbardziej korzystnie zakupować w fachowych sklepach, w tych samych miejscach jesteśmy w stanie nabyć inne potrzebne materiały, jak kamień naturalny.

Jakie właściwości ma mączka skalna i w jakich miejscach najkorzystniej ją używać? Jakiego rodzaju składniki w niej są zawarte?
Tagi: