Od kiedy ludzkość nauczyła się topić rudy żelaza i robić tym sposobem metal zaczęła się następna era w historii ludzkości. Zaczęły się wtedy również pojawiać całkowicie nowe możliwości wykorzystania otrzymanych metali, takie jak różnego rodzaju narzędzia czy broń. Przez wieki metody odlewania metali były udoskonalane, przez co obecnie da się wykonywać bardzo precyzyjne elementy.

Odlewnictwo jest obecnie szeroko wykorzystywane przy wytwarzaniu wielu rozmaitych elementów. Korzysta z niego w pierwszej kolejności przemysł (zobacz pillow) motoryzacyjny i lotniczy, ale również zbrojeniowy, elektroniczny i motoryzacyjny. Nie można zapomnieć także o artystach, oni także

cięcie metalu

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

niezwykle często wykorzystują tę technikę przy robieniu swoich dzieł. W paru słowach taka technika polega na przygotowaniu formy, wykonanej przeważnie z gipsu lub podobnych materiałów, w jakiej jest umieszczany dany element zrobiony z wosku – więcej informacji o odlewnictwie. W trakcie wypalania formy wosk się wytapia zostawiając wolną przestrzeń, do której jest wlewany płynny metal i po ostygnięciu otrzymuje się odpowiedni element.

Jednak aby odlane czy wykonane w inny sposób części miały odpowiednią jakość i nadawać się mogły do pracy, muszą niekiedy przejść dodatkowe procesy. W przypadku elementów odlewanych niezbędne może być frezowanie i szlifowanie roboczych powierzchni, a także wywiercenie potrzebnych otworów. Takie rodzaje obróbki związane są z opracowaniem kształtu, jednak czasami pojawia się konieczność wykonania kolejnych procesów które mają na celu poprawienie mechanicznych właściwości metal.


Jednym z nich jest wyżarzanie, które polega na podgrzaniu materiału do dokładnie

określonej temperatury i wolnym ochładzaniu. Dzięki temu struktura molekuł jest porządkowana, a sam materiał zaczyna mieć dużo lepsze właściwości – wyżarzanie – zobacz. Inną metodą jest hartowanie, to z kolei polega na zagrzaniu materiału i szybkim ochłodzeniu w oleju czy wodzie, dzięki czemu powierzchnia metalu znacznie się utwardza. Umiejętne użycie różnych technik pozwoli na otrzymanie materiału o dokładnie takich parametrach, jak się chce.
Podstawowe techniki stosowane w nowoczesnym obrabianiu metali i produkcji z nich różnych elementów.
Tagi: