Wedle badań w 40 procentach wypadków oświetlenie stanowi najogromniejszy koszt w sztywnych wydatkach utrzymania składnic w firmie. W przeciągu poprzednich pięciu lat koszt energii elektrycznej zwiększył się o ponad 38 procent i nadal będzie rósł. Nieodzowność pozyskania stosownego poziomu oświetlenia jak też szereg norm związanych z warunkami dla stanowisk pracy oraz opraw oświetleniowych, sprawiają, że oświetlenie dla hal magazynowych w żadnym razie nie może być przypadkowe.

magzyn sklepu

Autor: Nicholas Eckhart
Źródło: http://www.flickr.com
Dzisiaj kłopot doboru oświetlenia to nie wyłącznie dopasowanie intensywności blasku, ale uzyskanie stosownej jakości światła przy zastosowaniu podejść energooszczędnych. Właściwe oświetlenie dla hal magazynowych jest nie tylko warunkiem wydajności pracy i bezpieczeństwa pracy, a wpływa także na psychofizyczne warunki widzenia.

W halach magazynowych dominują świetlówki liniowe oraz lampy w rodzaju highbay – w ofercie marki Trilux. Te pierwsze wyzyskują znaną od wielu lat technikę fluorescencyjną, zastarzałą, nierozwijaną a także – z przyczyn zawartości rtęci – szkodzącą środowisku naturalnemu. Plusem jest jej powszechna dostępność a także nieduża cena. Highbay natomiast, to wysoko zawieszane lampy z efektywnym, metalohalogenowym względnie sodowym źródłem światła.

Wysokowydajne – nie znaczy pozbawione minusów. Lampy wyładowcze nagrzewają się dość silnie, zawierają rtęć.

Czy po przeczytaniu tego zagadnienia masz wątpliwości? Jeżeli tak, to kliknij tu oraz poznaj więcej informacji odnośnie prezentowanej tematyki.

Nie można ich często wyłączać i załączać (pewne rodzaje posiadają dodatkowy halogen dogrzewający). Przy ich użyciu uregulowanie oświetlenia w strefach wytwórczych nie jest możliwe. Mało tego wymiana źródła światła będzie droga, ponieważ do ceny samej świetlówki doliczyć trzeba koszt użycia podnośnika oraz pielęgnacji samej lampy. Na ten czas stanowiska pracy są unieruchomione.

Zainteresował Cię ten tekst?! To przejdź do strony (http://www.c-l.pl/kategoria-produktu/zywice/), by zapoznać się z dodatkowymi info na ten temat, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

/J]

Kiedy zamiast metalohalogenowych lamp zawiesić lampy LED, o wymianie możemy zapomnieć, gdyż producenci zapewniają świecenie nawet do 73 000 godzin! Strumień blasku można wyregulować, dostosowując je do pojedynczych rejonów ręcznie bądź całkiem komputerowo. Oszczędności prądu – nawet bez automatyki – sięgają 75 procent. Lampy powyższe bardzo dobrze imitują barwy i osiągalne bywają w różnych barwach, zacząwszy od ciepłej, poprzez naturalną po zimną. Operator wózka również musi mieć dobrą widoczność, w przeciwnym wypadku transport może sfinalizować się upadkiem produktów oraz ich uszkodzeniem.
Jak ważkim jest oświetlenie składów
Tagi: